Interactive Brokers

Miejsce do prowadzenia jałowej i starej jak świat dyskusji na temat tego, który broker jest lepszy od którego, a który nie.
Marcin71
Posty: 99
Rejestracja: 22 cze 2017, 16:20

Re: Interactive Brokers

Post autor: Marcin71 » 20 cze 2018, 14:56

Dzięki za info.

A co zakładania spółek to faktycznie ciekawy temat bo rozliczanie się z fiskusem jest upierdliwe i dobrze by było to zrobić jak najprościej i jak najpewniej.
sebo pisze:Marcin
ETF to nie CFD, nie kupuj tego ani nie zamieniaj ETF na CFD to dwa różne instrumenty to broker będzie zadowolony nie TY.

No to może opiszmy taki proces zakładania spółki oraz opłaty itd.
Jak ktoś to przerabiał może coś skrobnie, jak, jakie dokumenty, opłaty, jaki kapitał.

sp z.o.o kosztów nie ma śmiesznych jeśli to jedna osoba, pełny ZUS więc muszą być minimum dwie osoby i pełna księgowość.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Interactive Brokers

Post autor: Tomek » 20 cze 2018, 15:12

Jednoosobowa spółka z o.o. nie ma sensu, bo jest pełny ZUS. Potrzeba wspólników do tej firmy, no ale nie przesadzajmy, że to jest realnym problemem? Jak wspólnicy mają powołania na członków zarządu zamiast umowy o pracę, to nie płacą żadnego ZUS-u. Koszty pełnej księgowości zależą od tego czy ta firma rzeczywiście będzie prowadziła jakąś działalność? Bo jak będziesz miał jedną fakturę miesięcznie, to obsługa księgowa wyniesie max 250 zł miesięcznie, czyli jakieś 3000 zł rocznie.

W przypadku spółki w Wielkiej Brytanii roczny pełny koszt obsługi księgowej, prowadzanie sprawozdań, udostępnienie adresu na terenie UK etc. kosztuje około 60 GBP miesięcznie, czyli 700 GBP rocznie (3500 zł), ale... kwota zarobku wolna od podatku w UK wynosi teraz 11 500 GBP plus około 5 000 GBP dywidendy można bez podatku wypłacić z takiej spółki, czyli razem rocznie kwota wolna od podatku na jednego dyrektora to 80 000 zł. Dyrektorów w firmie możesz zatrudnić pięciu, czyli w sumie masz roczne dochody zwolnione od podatku do kwoty 400 000 zł. W Polsce musiałbyś od tego zapłacić 76 000 zł podatku. Więc każdy sam sobie musi przeliczyć, czy mu się inwestycja w zagraniczną strukturę zwróci czy nie.

Te różne formy najbardziej będą opłacały się tym, którzy prowadzą w Polsce jednoosobowe działalności gospodarcze. Sam ZUS to teraz bodajże 1200 zł miesięcznie, a kwota wolna od podatku jest kilkanaście razy niższa niż w UK. Z tych powodów przede wszystkim opłaca się otworzyć spółkę LTD. Możliwość handlowania ETF-ami to już wisienka na torcie :)

PS. Sprawdziłem właśnie empirycznie jeszcze dla potwierdzenia, że na IB dalej można handlować CFD i opcjami na ETF-y, ale samymi ETF-ami już nie...
Zrzut ekranu 2018-06-20 o 15.30.37.png

mlubinski
Forumowy wyga
Posty: 712
Rejestracja: 07 cze 2018, 21:26

Re: Interactive Brokers

Post autor: mlubinski » 20 cze 2018, 20:44

co ciekawe jeszcze, to to, że np w Niemczech bardzo popularne jest właśnie inwestowanie za pomocą ETF (jest ich ponad 800 dostępnych), każdy niemiecki broker udostępnia również tzw plan oszczędzania, gdzie są znikome prowizje i opłaty (w zamian za systematyczne comiesięczne wpłaty), zatem nie sądzę, że to jest jakiś twór (ten MIFIR), żeby uprzykrzyć życie nam biednym indywidualnym inwestorom... no ale na razie tak niestety jest. U mnie na przykład jest jeszcze śmieszniej, bo konto w IB które zakładałem parę dni temu mam jako legalną rezydencję w DE (ale paszport jest Polski), reszta (adres, numer podatkowy itp) są niemieckie, a mimo to również zablokowali mi możliwość handlu ETFami. Wystrzeliłem im tixa do supportu i czekam na ich odpowiedź, bo jest to conajmniej dziwne. Mam też konto u brokera w DE i nie mam żadnych problemów, żeby kupować ETFy... Więc sam paszport nie powinien robić żadnej różnicy w dostępie, a jednak jest inaczej...

Marcin71
Posty: 99
Rejestracja: 22 cze 2017, 16:20

Re: Interactive Brokers

Post autor: Marcin71 » 21 cze 2018, 08:48

Ale z nimi jest jazda nawet stoplossa nie można zrobić na ETFy
9C6A0BF5-C81D-460E-96CD-E66CC3FB8F4D.jpeg
Info o skasowaniu zlecenia

Bartek
Stały bywalec
Posty: 134
Rejestracja: 03 lut 2018, 02:42

Re: Interactive Brokers

Post autor: Bartek » 21 cze 2018, 19:06

Czy myślicie że ta sytuacja z brakiem możliwosci zakupu ETFów w IB sie jeszcze zmieni?
Bo już trochę mnie to zaczyna irytować, że do akcji na GPW polski broker, do akcji wszelkich IB a do ETFów trzeba szukać jeszcze kogoś.
Więc jacy brokerzy jeszcze dają możliwość kupowania ETFów?

Marcin71
Posty: 99
Rejestracja: 22 cze 2017, 16:20

Re: Interactive Brokers

Post autor: Marcin71 » 21 cze 2018, 19:13

Tak już jakiś czas temu ale teraz nic nie mogę zrobić już wysłałem zapytanie.
cezary692 pisze:
Marcin71 pisze:Ale z nimi jest jazda nawet stoplossa nie można zrobić na ETFy
9C6A0BF5-C81D-460E-96CD-E66CC3FB8F4D.jpeg
A co kupiłeś PAK?

rufi01
Posty: 99
Rejestracja: 12 lut 2018, 12:43

Re: Interactive Brokers

Post autor: rufi01 » 21 cze 2018, 19:24

Bartek pisze:Więc jacy brokerzy jeszcze dają możliwość kupowania ETFów?
np.Sogotrade

Marcin71
Posty: 99
Rejestracja: 22 cze 2017, 16:20

Re: Interactive Brokers

Post autor: Marcin71 » 21 cze 2018, 20:41

No tak ale to tylko jedyna opcja. Chciałem potrzymać ale zabezpieczyć to stoplossem bo opcji nie ma na PAK a tak to trochę psuje koncepcje.
cezary692 pisze:
Marcin71 pisze:Tak już jakiś czas temu ale teraz nic nie mogę zrobić już wysłałem zapytanie.
cezary692 pisze:
A co kupiłeś PAK?
Sprzedać pewnie możesz.

cannarek
Stały bywalec
Posty: 158
Rejestracja: 06 cze 2018, 23:19

Re: Interactive Brokers

Post autor: cannarek » 22 cze 2018, 14:17

U mnie też pojawiły się jakieś dziwne znaczki przy ETFach i już nie mogę wykonać żadnych nowych transakcji. No i same się anulowały stopy na ETFach (a to rozumiem wszystko dla naszego dobra i bezpieczeństwa:). Dzięki Tomek za przekierowanie na ten wątek i przepraszam za nowy temat bez sensu.

W Niemczech i innych krajach EU powstały przepisy przejściowe, które umożliwiają korzystanie z KIDów nie w ojczystych językach. U nas niestety kicha.
A czy nie można zmienić konta w IB na institutional? W sumie prowadzę kilka firm w Polsce więc może mógłbym po prostu zmienić na kogo otwarte jest konto w IB? Czy to nie działa tak łatwo? Wiecie może?

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Interactive Brokers

Post autor: Tomek » 22 cze 2018, 14:24

Trzeba założyć nowe konto korporacyjne, ale to nie jest żaden problem. Jedyna konieczność to wyrobienie dla firmy numeru LEI (Legal Entity Identifier), ale to można zlecić przez IB. Ja płaciłem jakieś 185 USD za to przez IB; trochę taniej jest chyba jak się samemu to wyrobi przez KDPW.

W przypadku kont korporacyjnych notowania w czasie rzeczywistym są tylko o wiele droższe. No ale ja mam konto i prywatne i korporacyjne w IB, więc z prywatnego korzystam sobie z notowań, a na korpo dokonuję transakcji.

cannarek
Stały bywalec
Posty: 158
Rejestracja: 06 cze 2018, 23:19

Re: Interactive Brokers

Post autor: cannarek » 22 cze 2018, 15:21

Rozumiem, dziękuję. Ja prawdę powiedziawszy nawet nie wiem czy i jakie dane mam w czasie rzeczywistym. Przy zawieraniu transakcji na IB czasem pojawia się komunikat ostrzegający, że otwieram trade na rynku bez danych. Dla mnie nie ma to znaczenia bo i tak decyzje podejmuję na podstawie cen zamknięcia, najczęściej tygodniowych lub miesięcznych (bardzo rzadko dziennych). I do tego celu korzystam z yahoo finanace.
Czy konto institutional musi być na podmiot z osobowością prawną - czyli na przykład w PL na spzoo czy spkom, czy może być też spółka cywilna czy jednoosobowa działalność, wiesz może Tomek? Przepraszam, że Cię tak męczę ale w ogóle nie działa mi czat na IB bo chciałem ich zapytać.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Interactive Brokers

Post autor: Tomek » 22 cze 2018, 15:24

No problem, jak mam czas i jestem przy internecie, to odpowiadam :) Musi być forma prawna spółki, żeby otworzyć konto firmowe, czyli sp. z o.o., sp. k., s.a., albo zagraniczne ltd itd. Jednoosobowe działalności i spółki cywilne nie przejdą, to musi być byt oddzielony od człowieka.

cannarek
Stały bywalec
Posty: 158
Rejestracja: 06 cze 2018, 23:19

Re: Interactive Brokers

Post autor: cannarek » 22 cze 2018, 15:46

Dziękuję jeszcze raz:)

overseer
Posty: 28
Rejestracja: 20 lip 2017, 18:17

Re: Interactive Brokers

Post autor: overseer » 25 cze 2018, 08:36

Tak się zastanawiałem odnośnie zakazu kupowania ETF-ów - skoro można handlować opcjami na te same ETF-y to czy nie można sprzedać szybko wygasającej opcji PUT i poczekać do jej wykonania ( jeśli wygaśnie bez wykonania to zgarniamy premię niczym nie ryzykując ) i w ten sposób wejść w posiadanie danego ETF-a ( oczywiście w grę wchodzi wtedy zakup jakiejś wielokrotności 100 jednostek a nie dowolnej ilości ale zawsze to coś ) - próbował ktoś takiego sposobu ?

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Interactive Brokers

Post autor: Tomek » 25 cze 2018, 08:55

Tez mi to przyszło do głowy, bo teoretycznie tak samo można by kupić CALL-a głęboko in-the-money, żeby nie było już żadnej premii czasu, a potem od razu tego CALL-a wykonać. Spróbuje to dzisiaj zrobić. Chociaż jesli to przejdzie, to już by była skala absurdu do potęgi entej.

ODPOWIEDZ