Wystawianie opcji i short volatility

Wszystko, co dotyczy szeroko rozumianych instrumentów pochodnych, zwłaszcza opcji, ETF, CFD i kontraktów terminowych.
wujt
Stały bywalec
Posty: 237
Rejestracja: 08 sty 2018, 15:31

Re: Wystawianie opcji i short volatility

Post autor: wujt » 06 mar 2019, 20:39

Tomek pisze:
06 mar 2019, 19:39
Ważne tylko, żeby ten spread był w miarę szeroki, zeby się vegi i thety obu opcji nie znosiły nawzajem.

Możesz rozjaśnić tą kwestię?

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Wystawianie opcji i short volatility

Post autor: Tomek » 07 mar 2019, 16:53

Chodzi o to, że jak wystawiasz opcję, to w Twoim interesie jest to, aby jej zmienność i czas spadały jak najszybciej (bo opcja staje się coraz tańsza i coraz taniej możesz ją odkupić z rynku). Natomiast jak kupujesz opcje, to w Twoim interesie jest, aby czas i zmienność upływały jak najwolniej (bo opcja trzyma wartość i możesz ją jeszcze odsprzedać po rozsądnej cenie).

No i teraz jak jednocześnie robisz te dwie rzeczy na raz, to przy takich samych vegach i thetach spadek zmienności i upływ czasu z jednej opcji będą offsetowane przez drugą opcję, co jest bez sensu. Dlatego vega i theta obu opcji muszą być różne.

Zerknij tutaj do sekcji Iron Condor, tam więcej wyjaśniałem o co chodzi: https://www.tradingforaliving.pl/short-volatility-2/

wujt
Stały bywalec
Posty: 237
Rejestracja: 08 sty 2018, 15:31

Re: Wystawianie opcji i short volatility

Post autor: wujt » 11 mar 2019, 13:25

Dzięki za odpowiedź Tomek. Mam kolejne pytanie. Nie dotyczy ono stricte opcji, ale samej platformy. Zasiliłem konto PLN i wymieniłem na samej platformie na USD. I teraz mam takie pozycje jak na poniższym obrazku. Czy teraz utrzymywanie tej pozycji USD.PLN będzie mnie coś kosztowało? I czy w ogóle robi to jakąś różnicę w tym momencie jeśli bym ją zamknął? De facto USD zostały już zakupione i już mam je na koncie. Różnica więc jest... żadna? (jeśli utrzymywanie pozycji jest bezkosztowe)
Załączniki
Screenshot 2019-03-11 at 13.23.40.png

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert
Posty: 844
Rejestracja: 05 sty 2018, 13:00

Re: Wystawianie opcji i short volatility

Post autor: Rastignac » 11 mar 2019, 13:39

Wejdź sobie w zakładkę Account i zobacz czy ta pozycja nie widnieje tutaj:
Obrazek
Jeśli tak to nie przejmuj się tym, to tylko wirtualna pozycja: https://www.interactivebrokers.com/en/s ... sition.htm

wujt
Stały bywalec
Posty: 237
Rejestracja: 08 sty 2018, 15:31

Re: Wystawianie opcji i short volatility

Post autor: wujt » 11 mar 2019, 13:49

Rastignac pisze:
11 mar 2019, 13:39
Jeśli tak to nie przejmuj się tym, to tylko wirtualna pozycja

Jest dokładnie tak jak piszesz, dzięki.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Wystawianie opcji i short volatility

Post autor: Tomek » 11 mar 2019, 15:05

W dodatku jak w zakładce +ACCOUNT, której Rastignac wkleił screena, klikniesz ten mały trójkącik po lewej i zwiniesz sekcję Virtual FX Positions, to ich wyświetlanie zniknie też z platformy z okienka Portfolio :)

wujt
Stały bywalec
Posty: 237
Rejestracja: 08 sty 2018, 15:31

Re: Wystawianie opcji i short volatility

Post autor: wujt » 11 mar 2019, 22:50

Dzięki, wyłączone!

Dziś zadebiutowałem na realnym rynku opcyjnym, założyłem Bull Put Spreada na domknięci luki na Boeingu.
Natomiast nie rozumiem do końca kwot, które się pojawiły na moim koncie, dlatego proszę o oświecenie.

Spreada założyłem przy poziomie ~390$, niestety nie pamiętam dokładnie poziomów jakie widniały w profit probability (A powinienem. Jeśli mogę je teraz sprawdzić gdzieś historycznie to dajcie znać). Zakładałem dość duże ruchy dziś na BA i tak się stało, że już po kilku godzinach mój spread był w 100% zysku.
Zakładany 100% profit był ok 200$, zamknąłem pozycję przy poziomie 399,xx$ i mój profit na dziś wynosi tylko 56$. Rozumiem, że gdyby nawet kurs osiągnął dziś 450$, to nie mógłbym zamknąć tej pozycji przy 100% zakładanego zysku z racji wartości czasu, która pozostała w tych opcjach. Ale czy aż tak duża jego część została w wartości opcji, że tylko 25% możliwego zysku zostało zaksięgowane? Czy może to ja coś źle zrobiłem? Czy biorąc pod uwagę scenariusz jaki sobie nakreśliłem, wybór strategii i dnia wygasania opcji był optymalny? IVR jest w okolicach 50%.

Jeszcze jedna kwestia: Lynx policzył mnie po równe 4$ za każdą transakcję na opcji, co daje 16$ za całą pozycję - czy to normalna prowizja? (korzystałem z algorytmu smart).

edit: Wygląda na to, że te prowizje są wyrażone w PLN. Jak przełączyć, żeby w zakładce Activity->Trades było wyświetlane w $?
Załączniki
Screenshot 2019-03-11 at 22.35.53.png

wujt
Stały bywalec
Posty: 237
Rejestracja: 08 sty 2018, 15:31

Re: Wystawianie opcji i short volatility

Post autor: wujt » 12 mar 2019, 09:58

Odnośnie powyższego zagrania, wiem na pewno co zrobiłem źle:
- nie spojrzałem na thety i vegi
- nie spojrzałem do probability lab na % osiągnięcia poziomów
- nie wiedziałem gdzie mam BE
- nie miałem gotowych rozwiązań na skrajne scenariusze (np przy stracie jak będę rolował do condora lub co zrobię jak całą pozycja będzie w 100% zysku)
- i ogólnie te poziomy i szerokość spreada trochę z dupy wziąłem :P

Plus tego wszystkiego taki, że udało się coś uszczknąć. Ale więcej szczęścia niż rozumu.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Wystawianie opcji i short volatility

Post autor: Tomek » 12 mar 2019, 11:17

Nie wiem czy coś jeszcze można dodać do tego podsumowania :)

Generalnie, gdybyś doczekał do 22 marca, to czas i zmienność z opcji by wyparowały i faktycznie miałbyś wtedy 500 USD zysku brutto, czyli jakieś 300 USD zysku netto. W tej sytuacji sprzedałeś sporą wartość czasu i wartość zmienności i od razu odkupiłeś tego spreada płacąc za ten sam czas i za tę samą zmienność, więc generalnie trochę minęło się to z celem. W przypadku spreadów kredytowych powinno się je zostawiać do wygaśnięcia. W takim wypadku wartość czasu i zmienności zawsze znikną całkowicie i "wystarczy", żebyś dobrze obstawił kierunek ruchu :)

No i wtedy przy okazji prowizje zapłacisz dwa razy mniejsze, bo nie będzie potrzeby odkupowania opcji, które same wygasną.

wujt
Stały bywalec
Posty: 237
Rejestracja: 08 sty 2018, 15:31

Re: Wystawianie opcji i short volatility

Post autor: wujt » 12 mar 2019, 12:01

Tomek pisze:
12 mar 2019, 11:17
Nie wiem czy coś jeszcze można dodać do tego podsumowania :)

Generalnie, gdybyś doczekał do 22 marca, to czas i zmienność z opcji by wyparowały i faktycznie miałbyś wtedy 500 USD zysku brutto, czyli jakieś 300 USD zysku netto. W tej sytuacji sprzedałeś sporą wartość czasu i wartość zmienności i od razu odkupiłeś tego spreada płacąc za ten sam czas i za tę samą zmienność, więc generalnie trochę minęło się to z celem. W przypadku spreadów kredytowych powinno się je zostawiać do wygaśnięcia. W takim wypadku wartość czasu i zmienności zawsze znikną całkowicie i "wystarczy", żebyś dobrze obstawił kierunek ruchu :)

No i wtedy przy okazji prowizje zapłacisz dwa razy mniejsze, bo nie będzie potrzeby odkupowania opcji, które same wygasną.

W takim razie tylko spready debetowe sprzedajemy od razu po przekroczeniu 100% zysku? W creditach pozostaje tylko czekać, żeby theta i vega zrobiły swoje?

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Wystawianie opcji i short volatility

Post autor: Tomek » 12 mar 2019, 14:35

Tak jest, spready kredytowe powinny być zostawione do wygaśnięcia. Trzeba tu po prostu dać prawdopodobieństwu zrobić swoje. Ewentualnie można próbować rolować takiego spreada do Iron Condora wystawiając innego spreada po drugiej stronie, no ale tego bazowego spreada i tak wtedy nie dotykamy.

Natomiast nie da się stwierdzić arbitralnie po osiągnięciu jakiego poziomu zysku przy spreadach debetowych należy je zamykać, bo to też zależy od tego, co robi rynek. No ale generalnie spready debetowe powinno się sprzedawać jak najwcześniej, przy pierwszej możliwej okazji, bo wtedy jest w nich jeszcze sporo thety i vegi.

wujt
Stały bywalec
Posty: 237
Rejestracja: 08 sty 2018, 15:31

Re: Wystawianie opcji i short volatility

Post autor: wujt » 12 mar 2019, 15:26

Tomek pisze:
12 mar 2019, 14:35
Ewentualnie można próbować rolować takiego spreada do Iron Condora wystawiając innego spreada po drugiej stronie, no ale tego bazowego spreada i tak wtedy nie dotykamy.

Piszesz o sytuacji, kiedy to kurs nie idzie w naszą stronę?

Krzych_option fun
Stały bywalec
Posty: 219
Rejestracja: 15 gru 2018, 23:41

Re: Wystawianie opcji i short volatility

Post autor: Krzych_option fun » 12 mar 2019, 16:47

Osobiście wolę spready debetowa, moim założeniem jest zakładać spready aby ograniczyć ewentualną stratę, a jeśli widzę że pojawił się grę który idzie po mojej myśli to odkupuje wystawioną opcje że stratą ale kupiona i tak dała zarobić + prawdopodobieństwo dalszego czystego zysku jak trend trwa. Gdy sądzę że trend się kończy sprzedaje opcje i siedzę na tyłku :) Czy ktoś też tak gra?

wujt
Stały bywalec
Posty: 237
Rejestracja: 08 sty 2018, 15:31

Re: Wystawianie opcji i short volatility

Post autor: wujt » 12 mar 2019, 17:00

Jednak w USD to commision, czy coś robię źle? Tomek, pisałeś, że w IB prowizje poniżej 1$ da się złapać, w Lynx jest inaczej?
Poniższe 8USD jest liczone za wystawienie spreada.
Załączniki
Screenshot 2019-03-12 at 16.57.40.png
Ostatnio zmieniony 12 mar 2019, 17:11 przez wujt, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert
Posty: 844
Rejestracja: 05 sty 2018, 13:00

Re: Wystawianie opcji i short volatility

Post autor: Rastignac » 12 mar 2019, 17:08

wujt pisze:
12 mar 2019, 17:00
Jednak w USD to commision, czy coś robię źle? Tomek, pisałeś, że w IB prowizje poniżej 1$ da się złapać, w Lynx jest inaczej?
Nie mam konta w Lynx, ale prowizje poniżej $1 na pewno da się złapać w IB. Za wystawienie ostatniego puta na NNBR dostałem... $0.02 zapłaty ;)

ODPOWIEDZ