Opcje dla laika

Wszystko, co dotyczy szeroko rozumianych instrumentów pochodnych, zwłaszcza opcji, ETF, CFD i kontraktów terminowych.
MarcinBB
Stały bywalec
Posty: 138
Rejestracja: 10 lis 2017, 21:06

Re: Opcje dla laika

Post autor: MarcinBB » 06 lut 2018, 13:21

Gdzie podglądacie wykresy/historyczne zmiany wyceny opcji? Są jakieś darmowe?
Straszna posucha z tym.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Opcje dla laika

Post autor: Tomek » 06 lut 2018, 13:42

Na platformie Interactive Brokers/Lynx -> New Window | Times&Sales
Zrzut ekranu 2018-02-06 o 13.38.44.png

MarcinBB
Stały bywalec
Posty: 138
Rejestracja: 10 lis 2017, 21:06

Re: Opcje dla laika

Post autor: MarcinBB » 06 lut 2018, 14:19

Cezary, jak jesteś nowy w LYNX to sprawdź na real czy możesz składać zlecenia bo mnie nieźle zrobili w babuko i nie dali permissions do handlowania akcjami a zmiana ustawień trwa do 48h roboczych. Sprawdzasz w: https://www.lynxbroker.pl -> zaloguj -> zarządzanie kontem -> classic AM -> manage account -> trade conf -> permissions.

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Opcje dla laika

Post autor: sebo » 06 lut 2018, 15:03

A na SogoTrade są?

MarcinBB
Stały bywalec
Posty: 138
Rejestracja: 10 lis 2017, 21:06

Re: Opcje dla laika

Post autor: MarcinBB » 06 lut 2018, 15:08

cezary692 pisze:W sensie że pierwszą kolumnę "stocks" miałeś bez ptaszków? Ciężko uaktywnić kontrakty w tym permissions? A czas zakupów się zbliża lub trwa w moim założeniu do LYNX więc pewnie zweryfikuję.
Miałem (mam jeszcze bo mi nie zatwierdzili) ptaszki tylko w "futures" a cała reszta bez ptaszków. Jak widać u mnie z kontraktami bez problemu... ale nie znam przyczyny, rejestrowałem się na wszystko.

MarcinBB
Stały bywalec
Posty: 138
Rejestracja: 10 lis 2017, 21:06

Re: Opcje dla laika

Post autor: MarcinBB » 06 lut 2018, 21:04

Nic oprócz futures nie mogę kupić bo mam cały czas poblokowane (brak permissions), ETFy też.
Straszna lipa bo planowałem bezprowizyjnie małe pakiety mniejszych spółek pokupować a dzisiaj była super okazja do tego.

MarcinBB
Stały bywalec
Posty: 138
Rejestracja: 10 lis 2017, 21:06

Re: Opcje dla laika

Post autor: MarcinBB » 06 lut 2018, 21:49

Tomek daje na priv kupon, który wpisany przy rejestracji w LYNX pokrywa pierwsze 100 USD transakcji prowizyjnych i 50 USD do dowolnego go użytku :-)

Być może sknociłem przy zakładaniu, może mi się jakiś ptaszek nie zaznaczył lub odznaczył... aczkolwiek ciężko mi uwierzyć, że na 8 rodzajów instrumentów akurat tylko na kontrakty mi się zaznaczyło dobrze. Formularz nie był specjalnie skomplikowany.

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Opcje dla laika

Post autor: sebo » 07 lut 2018, 10:44

Może lepiej do nich zadzwonić i wyjaśnić tą sytuację, lepiej mieć wszystko, czas pokazuje, że w życiu mamy różne pragnienia inwestycyjne.

k123
Posty: 6
Rejestracja: 10 sty 2018, 07:51

Re: Opcje dla laika

Post autor: k123 » 13 lut 2018, 14:33

Witam,
Jakiś czas temu zakupiłem kilka opcji put w Saxo, które wygasały sobie pewnego dnia. W tym dniu opcje były na granicy InTheMoney i OutOfTheMoney. Ok godz. 20 czyli 2h przed wygaśnięciem zacząłem dostawać powiadomienia odnośnie marginu. Ok. godz. 21 broker zamknął mi pozycje. Problem w tym, że ja wcale nie chciałem wykonać opcji tylko je sprzedać ale np. o godz. 21 45. Tomek pisał w artykułach, że jeżeli nie zrobimy nic to broker sprzeda te opcje przed wygaśnięciem. Ale powiadomienia o marginie sugerowałyby, że jeśli miałbym odpowiednią ilość gotówki na koncie to opcje zostałyby wykonane.
Bo jeżeli broker i tak miał zamiar je sprzedać to po co w ogóle te powiadomienia o marginie i wcześniejsza sprzedaż?

Mam nadzieję, że nie zagmatwałem tego zbytnio i Gospodarz (lub inna kompetentna osoba) postara się mi odpowiedzieć :)
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Opcje dla laika

Post autor: Tomek » 13 lut 2018, 16:25

To jest tak, że jak opcję są ITM przynajmniej o 0.01$, to broker automatycznie ci je wykona. Jeśli chcesz tego uniknąć, to musisz wcześniej powiadomić brokera, żeby zostawił je do wygaśnięcia (nawet jak są ITM) lub musisz je ręcznie zamknąć na 3-4 godziny przed końcem sesji. Wszyscy brokerzy mają ciut inne zasady odnośnie tych godzin, więc trzeba by poszukać na Saxo w jakimś regulaminie. Jeśli sam nie sprzedasz opcji na 3-4 godziny przed końcem sesji, to broker uznaje, że chcesz je wykonać, dlatego potrzebny jest odpowiedni margin. Jeśli masz wystarczający margin i opcje są w momencie wygasania ITM przynajmniej o 0.01$, to broker je wykona, a jeśli nie będziesz miał odpowiedniego margina, to stanie się to, co się stało, czyli broker sprzeda ci opcje na rynku, żeby zamknąć zawczasu całą transakcję :)

PanSpekulant
Posty: 53
Rejestracja: 22 maja 2017, 21:56

Re: Opcje dla laika

Post autor: PanSpekulant » 13 mar 2018, 17:07

Tomek, a wiesz może czy broker zaakceptuje long cfd jako depozyt zabepieczający dla wystawiania opcji?

Taki wariant pozwala zmniejszyć depozyt, lecz minusem jest swap oraz brak dywidend w long termie.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Opcje dla laika

Post autor: Tomek » 14 mar 2018, 09:11

Nie mam zielonego pojęcia, ale obstawiam, że nie, bo z punktu widzenia brokera było by to kuriozalne, żeby jeden lewarowany derywat zabezpieczać innym lewarowanym derywatem, który zależy od jeszcze innego instrumentu. Być może w portfolio margin takie cuda przejdą, bo tam te poziomy zabezpieczeń są ustalane na bieżąco od wielu różnych czynników, ale przy zwykłym marginie obawiam się, że nie.

piap
Stały bywalec
Posty: 264
Rejestracja: 05 gru 2017, 16:50

Re: Opcje dla laika

Post autor: piap » 11 maja 2018, 20:39

@Tomku

prosba o wyjasnienie - bull call spread:

w art na blogu podales przyklaad (yuotube) w ktorym dla NFLX bylo tak:

buy 142 call 4,5
sell 145 call 3,2

czyli max strata: 130
max zysk: 170
czyli skrajny R:R w takim ukladzie 1,3

patrzylem na rozne aktywa (buy za cene ask, sell za cene bid) i:
-nie znalazlem takiego spreadu zeby dawal wsk RR > 1
- zadko bylo zeby bylo > 0
- a najczesciej < 0 - tak jak tu:
aa.jpg
ask buy call 110 - 49,35
bid sell call 115 - 44,17
koszt spreada=5,18 - max strata
max zysk: 500 - 518 = -18

moje pytania:

1. czy to jest dobrze liczone?

2. jesli tak to jaki sens ma zakldanie takiego spreada?

3. w jakich sytacjach ma to sens?

Dzieki wielkie jak zwykle za Twoja pomoc i wklad w forum,
Pozdrawiam,
Paweł

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Opcje dla laika

Post autor: Tomek » 11 maja 2018, 21:19

Na tym screenie widzę, że patrzysz na opcje, które wygasają dzisiaj. To zawsze będą zaburzone rezultaty, bo takie opcje nie mają już wartości czasu. Patrz raczej na opcje, które wygasają za minimum tydzień czy miesiąc, żeby obliczenia miały sens. Przy kupowaniu opcji preferowane są terminy wygasania od dwóch miesięcy w górę, bo w ciągu ostatnich trzydziestu dni życia opcji wartość czasu znika z nich w przyspieszonym tempie, w sposób logarytmiczny. Takie opcje w ostatnich dniach/tygodniach będą traciły na wartości coraz więcej z samego faktu upływu czasu, który w przypadku opcji nie płynie liniowo.

Kilka uwag jeszcze przy okazji:

1. Nie kupuj, ani nie wystawiaj opcji po cenach bid/ask, tylko podawaj własne limity gdzieś po środku, po tzw. cenie Middle. Bardzo często uda się kupić/sprzedać opcje po lepszej cenie niż te widoczne w arkuszu.
2. Jeśli chcesz mieć risk-to-reward na poziomie 1:2, to wystarczy podnieść poziomy wykonania opcji. Zyskowność transakcji zawsze rośnie wraz ze spadkiem prawdopodobieństwa tego, że w dniu wygaśnięcia opcję będą in-the-money :)
3. Samo risk-to-reward nie mówi o niczym, bo:

Możesz ustawić transakcję, w której ryzykujesz tylko 100$, a zyskać możesz 300$, ale tu należało by zadać drugie pytanie o to, jak duże jest prawdopodobieństwo, że stracisz 100, a jak duże, że zyskasz 300$? Bo jeśli prawdopodobieństwo straty 100$ wynosi 90%, to oczekiwana strata równa jest 0,90x100$, a oczekiwany zysk wtedy 0,10x300$, a więc profil zyskowności takiej transakcji jest ujemny, bo wynosi -60$.

Jeśli masz platformę IB, to zerknij do zakładki Probability Lab, tam znajdziesz procentowe prawdopodobieństwo danych rezultatów w danym czasie dla danych zakresów cenowych dla wszystkich instrumentów na giełdzie. Ono bazuje na odchyleniu standardowym i popycie na PUT-y/CALL-e. Ten model perfekcyjny nie jest, ale lepszy taki niż żaden :)

piap
Stały bywalec
Posty: 264
Rejestracja: 05 gru 2017, 16:50

Re: Opcje dla laika

Post autor: piap » 12 maja 2018, 11:58

Dzięki,

rozumiem ze kupowanie spreadow (ten sam instrument, ta sama data wygasniecia) jest to strategia vega i teta neutralna?

Czy wedlug Ciebie - kupowanie spreadow jest najlepsza strategia opcyjna w sytuacji:

- kiedy gramy na wzrosty/spadki (czyli gramy na delte, a nie na czas i zmiennosc)
- prawdopodobienstwo zmiany ceny zgodnie z zalozonym kierunkiem jest ok. 70%
- zakladamy ze zamkniemy spreada najpozniej po 2 tyg
- skrajny RR dobrze jak by byl na poziomie ok 1:1

czy moze przy takich zalozeniach sa lepsze strategie?

ODPOWIEDZ