Złoto, srebro, platyna

Surowce przemysłowe, towary rolnicze, metale szlachetne. Od złota i platyny, przez lit i kobalt, po pszenicę czy soję. Króluje jednak ropa naftowa.
MarcinBB
Stały bywalec
Posty: 138
Rejestracja: 10 lis 2017, 21:06

Re: Złoto, srebro, platyna

Post autor: MarcinBB » 03 lut 2018, 12:38

sebo 31 gru 2017, 14:57 pisze:Co wy z tym ratio, porównywanie w tych czasach złota do srebra ma się nijak.
Cały czas za złoto można otrzymać coraz więcej srebra i na razie to się nie zmieni.
Wytłumaczysz w kilku słowach skąd ta nagła zmiana w postrzeganiu ważności gold to silver ratio? Czasy raczej się nie zmieniły.
Tu masz wykres od 1970 http://stockcharts.com/h-sc/ui?s=%24GOL ... 1237030323

Greg
Forumowy wyga
Posty: 6080
Rejestracja: 15 mar 2017, 00:33
Kontakt:

Re: Złoto, srebro, platyna

Post autor: Greg » 03 lut 2018, 14:55

Z tym GOLD:Silver ratio to odpowiedź jest prosta...

Gdy jest run na złoto (ogólnie metale szlachetne) to srebro leci do góry szybciej niż złoto średnio z lewarem tak ok 2 do 3x, zatem każdy 1% wzrostu cen złota to ok 2-3% wzrostu cen srebra. Dlatego Gold:Silver zaczyna się zmniejszać.

Tak długo jak nie ma żadnego runu na metale szlachetne tak Gold:Silver jest na poziomie 70-80, ale jak się zacznie to końcówkę łatwo złapać, bo wtedy Gold:Silver = 30 i to jest ten moment gdzie uciekasz z metali szlachetnych.

Szybko patrzę na wykres i od razu widzę szczyt w 2011 gdy złoto kosztowało 1900$ i wtedy Gold:Silver = 30 i odwrócenie trendu.

Dlatego jak wierzysz w run na metalach to o ile złoto trzymasz fizyczne, to spekulacyjnie lepiej grać na srebrze bo lewar jest 2-3x taki jak na złocie.

Tak należy to postrzegać.

MarcinBB
Stały bywalec
Posty: 138
Rejestracja: 10 lis 2017, 21:06

Re: Złoto, srebro, platyna

Post autor: MarcinBB » 03 lut 2018, 15:18

Fizyka pozbywa się gdy mocno spada ratio down jones : gold. Gdy chcesz sprzedać fizyka to nie patrzysz na jego wartość w papierze tylko na stosunek jego wartości do innych aktywów, które możesz za nie nabyć. Dow to Gold Ratio: http://www.macrotrends.net/1378/dow-to- ... ical-chart
Załączniki
dow-to-gold-ratio-project-1.png

Greg
Forumowy wyga
Posty: 6080
Rejestracja: 15 mar 2017, 00:33
Kontakt:

Re: Złoto, srebro, platyna

Post autor: Greg » 03 lut 2018, 15:44

Pytanie było o GOLD:SILVER i kiedy się kończy bull market na metalach (gdy Gold:Silver = 30)

Teraz patrzymy dalej.

Jeżeli za 1 jednostkę GOLD kupisz 1-3 jednostki DOW, to na 99% GOLD:SILVER = 30

;)
Kris pisze:Grek. Napisz mi przy kryzysie który obecnie nadchodzi na co zamienisz metal szlachetny jaka będziesz miał alternatywę? Piszę o sytuacji gdy złoto wywali na góry i będzie na górce
A skąd mam wiedzieć, zbyt dużo składowych. Na pewno kupię akcje :) Wtedy na górce oddam złoto i w dole kupie akcje. Złoto u mnie jest formą pieniądza. Tak samo jak USD, EUR, PLN itp...

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Złoto, srebro, platyna

Post autor: sebo » 03 lut 2018, 16:55

MarcinBB pisze:
sebo 31 gru 2017, 14:57 pisze:Co wy z tym ratio, porównywanie w tych czasach złota do srebra ma się nijak.
Cały czas za złoto można otrzymać coraz więcej srebra i na razie to się nie zmieni.
Wytłumaczysz w kilku słowach skąd ta nagła zmiana w postrzeganiu ważności gold to silver ratio? Czasy raczej się nie zmieniły.
Tu masz wykres od 1970 http://stockcharts.com/h-sc/ui?s=%24GOL ... 1237030323

Nic się nie zmieniło. Cały czas srebro słabnie i tak dalej będzie, ratio będzie się powiększać.
Tak jak Greg wspomniał, run na złoto musi być a dopiero później srebro. Na razie go nie ma. Jak tutaj gdzieś pisałem przewiduję wakacje a w zasadzie koniec wakacji i tego się trzymam, ale dla mnie nie ma znaczenia kiedy to będzie, ważne, żebym za długo nie czekał, czy to będzie sierpień czy przyszły rok nie ma to dla mnie dużego znaczenia. Dla mnie złoto jest ważniejsze. Ratio się jeszcze powiększy.
Na razie czekam, chciałem tylko pokazać, że idzie kolejny szczyt i jak na razie nie zapowiada się na zmianę.

Rynek akcji musi się zwalić.

MarcinBB
Stały bywalec
Posty: 138
Rejestracja: 10 lis 2017, 21:06

Re: Złoto, srebro, platyna

Post autor: MarcinBB » 03 lut 2018, 21:07

Greg pisze:Gdy jest run na złoto (ogólnie metale szlachetne) to srebro leci do góry szybciej niż złoto średnio z lewarem tak ok 2 do 3x, zatem każdy 1% wzrostu cen złota to ok 2-3% wzrostu cen srebra. Dlatego Gold:Silver zaczyna się zmniejszać.

Tak długo jak nie ma żadnego runu na metale szlachetne tak Gold:Silver jest na poziomie 70-80, ale jak się zacznie to końcówkę łatwo złapać, bo wtedy Gold:Silver = 30 i to jest ten moment gdzie uciekasz z metali szlachetnych.

Szybko patrzę na wykres i od razu widzę szczyt w 2011 gdy złoto kosztowało 1900$ i wtedy Gold:Silver = 30 i odwrócenie trendu.
Zgadza się, srebro jest generalnie szybsze niż złoto. Aczkolwiek wysokie ratio występuje też przy krachach gdy złoto po prostu spada wolniej niż reszta (np. stockcharts gld/sil 2008 - złoto Y2Y bez zmian więc żaden run a do srebra +50%).

Z ciekawości pobawiłem się dzisiaj trochę na stockcharcie (link), wykres poniżej. Aby nastąpił znaczący spadek ratio gold/silver (czyli znaczące umocnienie srebra do złota) to musi to być poprzedzone okresem bessy/krachu w czasie którego kapitał ucieka z akcji (i srebra) dużo szybciej niż ze złota, a ta bessa poprzedzona jeszcze wcześniej okresem spokoju.

Czyli kolejno powinno nastąpić:
1. Okres spokoju w którym gold/silver jest na w miarę neutralnych poziomach. Akcje wtedy są w ruchu bocznym lub idą do góry a złoto zyskuje do srebra. okres przed czerwonymi okręgami na wykresie.
2. Bessa/krach wtedy złoto się przesadnie umacnia do akcji i srebra. czerwone okręgi na wykresie.
3. Uspokojenie po bessie/krachu. końcówka czerwonego okręgu na wykresie.
4. Gdy sytuacja z punktu 3 uspokoi się na tyle, że inwestorzy nie będą w strachu to wtedy zaczyna się odwrót do bezpiecznego złota w kierunku szybszego srebra. zielone bloki na wykresie. Gdy srebro zyskiwało do złota to akcje nigdy nie spadały, albo stały w miejscu albo delikatnie rosły.

Skoro srebro do złota (i akcji) zyskuje w sytuacji uspokojenia po korekcie/bessie - gdy już sytuacja jest częściowo naprostowana. To wniosek mój jest taki, że skoro spodziewam się korekty na akcjach w 2018 to nie warto się ładować w srebro bo też mocno poleci, na pewno mocniej od złota, które też poleci ale mniej :-)

Wykres zawiera oczywiście ceny papierowych metali, ratio fizyków w czasie krachu jest jeszcze lepsze na korzyść metali... ale chodzi o porównanie zachowania gold/silver.
sebo pisze:Jak tutaj gdzieś pisałem przewiduję wakacje a w zasadzie koniec wakacji i tego się trzymam, ale dla mnie nie ma znaczenia kiedy to będzie, ważne, żebym za długo nie czekał, czy to będzie sierpień czy przyszły rok nie ma to dla mnie dużego znaczenia. Dla mnie złoto jest ważniejsze. Ratio się jeszcze powiększy.
Na razie czekam, chciałem tylko pokazać, że idzie kolejny szczyt i jak na razie nie zapowiada się na zmianę. Rynek akcji musi się zwalić.
Twoje przewidywania zgadzają się ze schematem, który wyszedł mi na wykresie. Jeżeli teraz niebawem będzie załamanie to gold jeszcze podskoczy do srebra, później minie 6-12 miesięcy i jak się rynek uspokoi w okolicach początku 2019 to silver powinno mocno odbić i do gold i do akcji.
Załączniki
gold-silver.jpg

Awatar użytkownika
eranet
Stały bywalec
Posty: 331
Rejestracja: 02 sty 2018, 12:47

Re: Złoto, srebro, platyna

Post autor: eranet » 06 lut 2018, 22:08

No to nam się RGR zrobiło jak trzeba...
Załączniki
rgr.jpg

Greg
Forumowy wyga
Posty: 6080
Rejestracja: 15 mar 2017, 00:33
Kontakt:

Re: Złoto, srebro, platyna

Post autor: Greg » 07 lut 2018, 18:46

GDX = 18$, GDXJ = 28$

Zgadzam się w 100% z Tobą eranet - spodziewam się 1250$ na złocie...

To mój stary wykres. Spodziewałem się spadków w miejscu gdzie niebieska strzałka się zaczynała, wtedy zacząłem brać opcje na DUST (3xshort GDX), podwoiłem praktycznie na topie gdy GDX = 24.86$ i wszyscy krzyczeli BULL MARKET NA SUROWCACH I ZŁOCIE I DOLAR SPADA DO ZERA.

1000% w miesiąc!

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
eranet
Stały bywalec
Posty: 331
Rejestracja: 02 sty 2018, 12:47

Re: Złoto, srebro, platyna

Post autor: eranet » 07 lut 2018, 21:42

Spadku do 1250$ to osobiście nie widzę...
https://www.sprottmoney.com/Blog/the-fi ... erway.html

Greg
Forumowy wyga
Posty: 6080
Rejestracja: 15 mar 2017, 00:33
Kontakt:

Re: Złoto, srebro, platyna

Post autor: Greg » 07 lut 2018, 21:58

Hmmm, zobaczymy jak będzie głęboka korekta na USD i czy wysadzimy z butów te prawie 800k kontraktów long na ropie i rekordowo long na EURUSD.

Ja patrzę na zasięg 1.20 na EUR/USD zobaczymy wtedy ile złoto będzie stało i ile ropa i podejmiemy decyzje...

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Złoto, srebro, platyna

Post autor: sebo » 15 lut 2018, 10:02

Kup fizyka i zapomnij :)

Greg
Forumowy wyga
Posty: 6080
Rejestracja: 15 mar 2017, 00:33
Kontakt:

Re: Złoto, srebro, platyna

Post autor: Greg » 19 lut 2018, 14:32

cezary692 pisze:Tak patrzę na te surowce i czasami głupieje. Nie chodzi tylko o metale ale o wszystkie antydolary. Czy ktoś wie na ile dany ruch jest skutkiem zmian wartości danego instrumentu a nie zmiany wartości waluty w jakiej jest wyceniany (handlowany)?
Coraz częściej odnoszę wrażenie że surowcami bardziej sterują ruchy na walutach niż wartość samych surowców. W tym kontekście to chyba faktycznie lepiej poznać na maxa EURUSD zamiast przewidywać te wszystkie korelacje (surowce, DM, EM, waluty itd).
Ależ oczywiście, że tak ... Ruch na walutach = ruch na surowcach - dodatkowa niespodzianka to problem z jakimś surowcem czy tam jego nadpodaż, wtedy jest rajd w górę czy w dół, ale 75% ceny surowca to waluta.

Greg
Forumowy wyga
Posty: 6080
Rejestracja: 15 mar 2017, 00:33
Kontakt:

Re: Złoto, srebro, platyna

Post autor: Greg » 21 lut 2018, 23:21

Fizyczne złoto jest odpowiednikiem pieniądza stabilnego. Nie ma żadnego znaczenia kiedy je kupisz. Sprzedając teraz mieszkania, które miałem na wynajem kupuje w zamian właśnie złoto w 75% części, 25% to gotóweczka.

Awatar użytkownika
eranet
Stały bywalec
Posty: 331
Rejestracja: 02 sty 2018, 12:47

Re: Złoto, srebro, platyna

Post autor: eranet » 27 lut 2018, 21:42

Dosyć sensowne spojrzenie na złoto, wiadomo kluczowe 1370$ dla długiego terminu
http://news.goldseek.com/GoldSeek/1519747260.php
Tyle, że w krótkim terminie wygląda to jednak niżej, indeks $ walczy o podwójne dno, a na złocie h4 coś w formie flagi, więc czekam technicznie na dalszy zjazd

piap
Stały bywalec
Posty: 264
Rejestracja: 05 gru 2017, 16:50

Re: Złoto, srebro, platyna

Post autor: piap » 04 mar 2018, 12:16

GOLD w 2008:
cc.jpg
GOLD w 2010-11
dd.jpg

ODPOWIEDZ