Złoto, srebro, platyna

Surowce przemysłowe, towary rolnicze, metale szlachetne. Od złota i platyny, przez lit i kobalt, po pszenicę czy soję. Króluje jednak ropa naftowa.
Dante
Stały bywalec
Posty: 143
Rejestracja: 28 lip 2017, 21:55

Re: Złoto, srebro, platyna

Post autor: Dante » 30 sty 2018, 15:01

Greg jaki etf na minerów złota byś polecił?
Nie mogę już kupić GDXJ notowanego na nowojorskiej giełdzie, więc szukam jakiegoś zamiennika.
Na giełdzie w Londynie notowany jest VanEck Vectors Junior Gold Miners UCITS ETF, jednak jego skład jest trochę inny.

Ps. rozumiem, że dalej uważasz korektę złota do 1250-1300$ za bardziej prawdopodobną i na tym poziomie należy zacząć grać długie pozycje?
Przy okazji naprawdę dziękuję Ci, że dzielisz się z nami swoją wiedzą i wyjaśniasz skomplikowane zagadnienia w przystępny sposób, wiele się dzięki Tobie nauczyłem.

Greg
Forumowy wyga
Posty: 6080
Rejestracja: 15 mar 2017, 00:33
Kontakt:

Re: Złoto, srebro, platyna

Post autor: Greg » 30 sty 2018, 15:25

Nie polecam żadnego GDXa czy GDXJa, jest parę spółek, którymi warto się zainteresować, ale w/g mnie to nie jest moment na to w ogóle. Olewamy ETFy. Oczekuje korekty, ale nie mam pojęcia czy się zyści.

Wszystko zależy co jutro FED powie. W/g mnie dalej będzie pompowanie cen akcji. Popatrzcie co się z akcjami AAPL dzieje. Firma ścina o 50% projekcje sprzedaży Iphone'a X. OK normalnie firma powinna zaliczyć krach taki jak GE, teraz jest dobry moment do tego, żeby popatrzeć co się z akcjami AAPL zacznie dziać.

a) Zaczną rosnąć pomimo tego, że firma tnie projekcje sprzedaży. Możliwe - to wręcz udownodni jak za kulisami działają banki centralne, które topowych firm będą bronić do końca.
b) Zaczną spadać - to bym się zaczął lekko obawiać

c) Tylko 15% klasy średniej ma kasę w akcjach. Dużo młodzieży jedzie na BTC. Jak BTC spadnie dalej, pewnie wyciągną kasę i polecą w akcje podbijając ich ceny do granic absurdu, trochę wspomagając punkt a) dołączą się bo akcje rosną a BTC spada wyprzedając BTC i dołując kurs. Wcale mnie nie zdziwi jak SP500 będzie za chwilę na poziomie 3000-3200.
d) Indeks dolara spada a ceny akcji powinny iść do góry. Tak się nie dzieje. To dosyć spory sygnał ostrzegawczy. Nie wiem co jutro powie FED, ale w/g mnie będzie próbował uspokoić nastroje, ale nie do końca to się uda.

bazując na punkcie d)

e) Jeżeli tak jest to wcale żadnego odbicia na dolarze nie będziemy mieli i wszystkie techniczne parametry i wskaźniki nie mają sensu bo dolar leci jak kamień w wodę... Złoto naprawdę musi tu nieźle wybić.

Cierpliwość zalecana i brak pochopnych ruchów póki co :)

Jak 30 lat masz hosse na obligacjach to każdemu się wydaje, że jak rosną rentowności (cena obligacji spada) to dług jest bardzo atrakcyjny więc każdy pakuje się w obligacje i sprzedaje złoto. Jednak cieżko rozumować w kategorii a co się stanie gdy zaczynamy bessę w obligacjach? Przecież 30 lat była hossa, więc jak to. Jeżeli zaczyna się bessa to oznacza, że rentowności do góry (obligacje spadają), złoto do góry (bo bessa w obligacjach - rynek boi się, że wyższe rentowności = niewypłacalność dłużnika). Czysta psychologia.

A jesteśmy jedną nogą w hossie i jedną nogą w bessie. Technicznie już w bessie. Dlatego cieżko podejmować decyzję, bo serio mamy 30-letni punkt zwrotny.

PS : O fajnie dzisiaj w końcu ropa crashuje... Jak zcrashują ropę to za chwilę mocno złoto powinna w dół pociągnąć. W końcu po chwili czekania na 2xshort ropie i 3xshort XLE (Energy sector) zaczyna przyspieszać. A pamiętajcie ile LONGów siedzi na ropie. Jak zaczną sprzedawać to ... ręka noga mózg na ścianie... Tylko trzeba dobrze sprzedać, bo wszystko może się za chwilę odwrócić. Kluczem FED i ilości rigów...

PS2 : Patrząc co się dzieje dzisiaj. Tak podtrzymuje złoto na 1250$

PS3 : Gdy wszyscy się z Ciebie śmiali, krzycząc ropa po 100$, brakuje mi jeszcze DUST 3x short GDX i na tych spadkach lecę do góry jak na fali 15m ...

Obrazek

PS4: Wszystko zależy czy 10Y obligacje zaczną zyskiwać. Tak długo jak tracą tak długo jedziemy pionowo w dól na giełdzie... To jest keydriver potencjalnego krachu. Podejrzewam, że to kara Chin za wprowadzenie ceł i próby wojny handlowej Trumpa z Chinami. A papierów mają na 3T$, więc mają co sprzedawać. Zobaczymy czy Trump cofnie cła i te taryfy na solary np... :) To będzie oznaczało, że miałem rację.

Obrazek

PS5 : Oooooooooooooooo już złoto zaczyna zlatywać za ropą...

Awatar użytkownika
eranet
Stały bywalec
Posty: 331
Rejestracja: 02 sty 2018, 12:47

Re: Złoto, srebro, platyna

Post autor: eranet » 30 sty 2018, 22:45

to jest bardzo dobra koncepcja o ile oczywiście coś się na świecie nie wydarzy
http://news.gold-eagle.com/article/gold ... prices/911

Greg
Forumowy wyga
Posty: 6080
Rejestracja: 15 mar 2017, 00:33
Kontakt:

Re: Złoto, srebro, platyna

Post autor: Greg » 30 sty 2018, 23:06

1:1 eranet podzielam ten wykres (obstawiam, że indeks dolara = 92 => ropa crude = 57 => gold 1250$-1300$ => wojna(?))

Obrazek

GrzegorzM
Posty: 31
Rejestracja: 25 sty 2018, 10:44

Re: Złoto, srebro, platyna

Post autor: GrzegorzM » 31 sty 2018, 22:44

Witam szanowne forum,
To mój pierwszy post stąd chciałem się z wszystkimi serdecznie przywitać.
Świetne forum i wszyscy tu piszący, super poziom wpisów - szacunek szczególnie dla Tomka i Greg'a, wasze wpisy są mega ciekawe.

A teraz - co myślicie o takim scenariuszu? Wpadło mi to w oko.. sorki za bohomazy ;)
image.png

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Złoto, srebro, platyna

Post autor: sebo » 01 lut 2018, 09:15

Problem jest taki, że to tylko wykres, czyli historia a nie znamy przyszłości, dzisiaj ingerencja różnych instytucji na nasze życie jest olbrzymia.
Po następne kwestia w czym wykres jest wyrażony i jaka populacja jest na świecie.
Można se pisać tak jak można sobie monetą rzucić.
LEPIEJ jest płynąć z nurtem, albo całkowicie się wycofać i żyć na odludziu, mieć zwierzęta mała uprawę (farmę) :)

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Złoto, srebro, platyna

Post autor: sebo » 01 lut 2018, 11:59

Dlatego potrzeba jest coraz więcej papieru czyli walut, trzeba drukować, bo coraz więcej jest mieszkańców na planecie.
Problem to zasoby naturalne, są ograniczone a potrzebne do funkcjonowania życia.

Zostaje zmiana planety albo wykończenie połowy albo więcej populacji. Kwestia jakie rasy zostawić.

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert
Posty: 844
Rejestracja: 05 sty 2018, 13:00

Re: Złoto, srebro, platyna

Post autor: Rastignac » 01 lut 2018, 14:07

GrzegorzM: Porównaj sobie jakie były w tych okresach:
1) dług USA
2) inflacja
3) stopy procentowe (15-16% na początku lat 80' ;))

Do tego dodaj sobie, że cena złota w na początku lat 70' była sztucznie ustalona na jednym poziomie do dolara. Złota nie można było legalnie kupić u dealera (USA). A na pewno nie $32 za uncję. Nikt o zdrowym umyśle by go za tyle nie sprzedał. Nie można, ot tak, porównywać tych dwóch okresów.
The prohibition against owning gold wasn’t uplifted until 1974 when President Gerald Ford— unaware that it was a federal felony to own gold—saw sound-money advocate Jim Blanchard on TV raising a bar of gold and asking from his wheelchair: “Why can I not own this?”
Wordfence nie pozwala mi wkleić linku w tym poście ani nawet wkleić tytuł! :/ Możesz wygooglać sobie artykuł z Huffington Post po tym cytacie.

EDIT: https://www.huffingtonpost.com/steve-ma ... 08196.html

Awatar użytkownika
eranet
Stały bywalec
Posty: 331
Rejestracja: 02 sty 2018, 12:47

Re: Złoto, srebro, platyna

Post autor: eranet » 02 lut 2018, 17:57

złotko do dalszej korekty...
Załączniki
XAUUSD - Primary Analysis - Feb-02 1704 PM (4 hour).png
XAUUSD - Primary Analysis - Feb-02 1745 PM (4 hour).png

Greg
Forumowy wyga
Posty: 6080
Rejestracja: 15 mar 2017, 00:33
Kontakt:

Re: Złoto, srebro, platyna

Post autor: Greg » 02 lut 2018, 18:09

Niech GDX złamie 23$ to mamy kolejne -10% w dół...

Kurcze dziś Deutsche Bank -7.5% ...

Greg
Forumowy wyga
Posty: 6080
Rejestracja: 15 mar 2017, 00:33
Kontakt:

Re: Złoto, srebro, platyna

Post autor: Greg » 02 lut 2018, 22:14

Greg pisze:Te CALLe na DUST (3x short GDX) sprzedawali za prawie 0$ ...
Dziś sprzedałem sporo portfela jak tylko zobaczyłem o co come on i mam 50% wolnej gotówki. Zostawiłem sobie jakiś Gazprom, Rosję, Pakistan, Cukier, Pszenicę i inne takie pierdoły + ze 3-4 spółki wydobywcze srebro i złoto, które poleciały z -4%,i parę innych najbardziej zyskownych, a i shorty na Santandera (tu minus) i Teslę (ten w cenie).

Znowu serce mówiło co innego (złoto wystrzeliwuje), a rozum co innego (złoto zleci srogo)... Jednak rozum zawsze wygrywa widzę... Złoto poniżej 1330$ = spadek o ok 30$, złoto powyżej ok 1340$ koniec niedźwiedzia (i szybko zamykać opcje póki będą OTM)

Moje CALLe na DUST (3x short GDX) na koniec lutego... Mam w sumie tego tyle, że ich 3x short zamortyzuje mi drop nawet gdy giełda tąpnie -30%...

Obrazek

Ale jak na maxa to na maxa (opcje PUT na spadki ... minus to dla mnie plus)

Obrazek
Obrazek

Kiedyś miałem badanie osobowości (w/g teorii Junga) i w jednej kategorii dotyczącej emocnonalności : 0 to brak emocji, 9 - to skrajne emocje to mi wyszło ... ZERO

Ropa po 100$ ... aha ... (7.11 kupionie z tydzień temu)

Obrazek

UWAGA :

Jeżeli w pn. ropa zacznie spadać lawinowo to polecimy ze wszystkim mocno w dół... Jak wiecie z mojego wywodu :

ropa w dół = złoto w dół. AMEN. Dziś sporo ludzi kupowało inversy (czyli ETFy na spadki), więc chwilę pewnie polecimy (patrzcie na obligacje czy tracą - to klucz do sukcesu). Znowu durny Trump grozi Chinom, więc pewnie polecimy dalej w dół...

Na razie słabo ... Ale w/g mnie to będzie na końcu. Kupowałem po 23$ potem tąpnęło (znaczy poszła ropa do góry) wszystko sprzedałem i przy 21.16$ mam teraz pozycję. Wcześniej nie trafiłem z momentem, więc zwinąłem się z drobną stratą...

Obrazek

Dobra to czego oczekuję... W/g mnie finalnie ropa pójdzie do góry, złoto pójdzie do góry, ale brakuje nam tej "ostatniej" (jak to ujmowałem) nóżki spadkowej, która MA SZANSĘ się w końcu zyścić...

Kiedy?

Ja szukam tego punktu przegięcia na ropie przy ok 50-55$. Ropa musi być droga, dolar musi być tani, aby pchać akcje do góry. Czekam na ten punkt. Jechałem z OIH od 21 wyskoczyłem przy 27 podleciało do 29 i spada... Dziś już ilość kontraktów LONG na ropę się zmniejszyła (a to dobry znak do spadków)

Obrazek

PS : aaaaaaaaaa, sporo też obstawiłem przeciwko XHB (czekałem na to ścierwo aż zacznie spadać, z miesiąc temu to kupowałem i było OTM (out of the money) - czyli za prawie 0$ ;))

Obrazek

Hedgeuje też RSX i opcje PUT 23$ na Maj2018 (pewnie zamknę gdy ropa spadnie)

Na koniec moje opcje z SaxoBanku (żeby nie było, że oszukuję) ;)

Obrazek

Awatar użytkownika
eranet
Stały bywalec
Posty: 331
Rejestracja: 02 sty 2018, 12:47

Re: Złoto, srebro, platyna

Post autor: eranet » 02 lut 2018, 23:29

Greg - szacunek! Jak jest wiedza to są i wyniki, przede wszystkim jednak za dzielenie się wiadomościami, wykresami itp.
Ciekawy wykres od Katusy
Załączniki
020218-3yr.png

Greg
Forumowy wyga
Posty: 6080
Rejestracja: 15 mar 2017, 00:33
Kontakt:

Re: Złoto, srebro, platyna

Post autor: Greg » 02 lut 2018, 23:39

Ciekawe czemu jestem LONG na :

Uranie
Kawie
Platynie
Pszenicy
Cukrze

...

i cały czas Kobalcie...
i cholernym węglu
soji
oraz
od
niedawna
ponownie
Natural Gas.

Greg
Forumowy wyga
Posty: 6080
Rejestracja: 15 mar 2017, 00:33
Kontakt:

Re: Złoto, srebro, platyna

Post autor: Greg » 03 lut 2018, 00:47

Wiem, że nie w temacie, ale odnośnie mojego Shorta na XHB ... Inteligentnym trzeba nie być za bardzo aby się domyśleć ...

Obrazek

Im wyższe 10Y i 30Y tym ludzie niespłacają kredytów. KONIEC. Życzę Trumpowi aby więcej groził Chinom, będzie bardziej zabawnie z shortowania rynków... a przynajmniej dużo większy plus dla mnie... Trump weź zagroź Chinom wojną jakąś atomową czy coś... :)

Ciężko było się nie domysleć, że XHB zacznie spadać lawinowo gdy LIBOR 3M na dolarze rośnie pionowo w górę :

Obrazek

A $MBB (Mortage Backed Securities - to co wywaliło rynek w 2008 roku) lawinowo w dół :

Obrazek

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Złoto, srebro, platyna

Post autor: sebo » 03 lut 2018, 10:34

Dzisiaj mamy 80 uncji srebra za 1 uncję złota, według historii było to 3 razy teraz będzie to 4 raz.
Jeśli będzie jakiś krach, to musi to się zesrać nie wytrzyma 80 uncji, srebro będzie musiał się wzmocnić względem złota, ale to raczej by zajeło około roku.
Wykres tygodniowy. Nie wiem jak było wcześniej bo nie mam wykresu ale raczej ratio było niższe. Wykres od 1998r.
Załączniki
Screen Shot 2018-02-03 at 10.31.57.png

ODPOWIEDZ