Ropa, Gaz i inne

Surowce przemysłowe, towary rolnicze, metale szlachetne. Od złota i platyny, przez lit i kobalt, po pszenicę czy soję. Króluje jednak ropa naftowa.
sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Ropa, Gaz i inne

Post autor: sebo » 04 sty 2018, 11:51

Pewnie nic, bo nic nie zrobią :)

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Ropa, Gaz i inne

Post autor: sebo » 04 sty 2018, 18:10

Ja już sprzedałem i czekam na spadek, zostawiłem tylko to co kupiłem (w dobrej cenie) z dobrą dywidendą.

Wiem, że na razie nic nie kupię jak nie będzie wyjaśniona sprawa z KNF i UE.

Greg
Forumowy wyga
Posty: 6080
Rejestracja: 15 mar 2017, 00:33
Kontakt:

Re: Ropa, Gaz i inne

Post autor: Greg » 04 sty 2018, 23:17


Podwoiłem dzisiaj mojego 2x shorta na ropę z tego powodu i pozbyłem się OIH. 30% gotówki wolnej i czekam na korektę do ok 55$. czyli jakieś 10%.

cezary692 pisze:A co musiałeś zrobić żeby odblokowali ?

Zadzwonić, przesłać TAXID (NIP) oraz przestawić ustawienia w tryb profesjonalisty. Jeżeli jesteś PRO to MIFID II ma gdzieś te opisy po Polsku ETFów, bo jesteś przecież PRO. Tak mi to wytłumaczono, choć mogłem coś pokręcić.

Greg
Forumowy wyga
Posty: 6080
Rejestracja: 15 mar 2017, 00:33
Kontakt:

Re: Ropa, Gaz i inne

Post autor: Greg » 04 sty 2018, 23:26

Wiadomo kiedy trzeba wywalić ceny ropy!

CME lowering NYMEX Crude and RBOB Gasoline margin requirements by 7.1% and 25.3% respectively

Manipulacja NR1 wywalą ludzi z LONGów na ropie jakby dzieciom lizaka zabrali.

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Ropa, Gaz i inne

Post autor: sebo » 05 sty 2018, 08:28

Ja chciałem kupić dwa dni temu SCO ale nie mogę broker mi nie pozwala ani nie jest w stanie mi pomóc :(
Na razie nie mam co kupić by obstawić short na ropie, zastanawiam się ale nic mi do głowy nie przychodzi.

"Jeżeli jesteś PRO to MIFID II ma gdzieś te opisy po Polsku ETFów"

To fajnie, że maja takie ominięcie u mnie raczej nie ma, ale będę dzwonił.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Ropa, Gaz i inne

Post autor: Tomek » 05 sty 2018, 08:50

Sebo, możesz użyć CFD albo opcji na te ropne ETF-y, do nich jest dostęp cały czas.

wies
Stały bywalec
Posty: 110
Rejestracja: 13 lis 2017, 15:09

Re: Ropa, Gaz i inne

Post autor: wies » 05 sty 2018, 09:32

Najprościej obstawić spadek ropy poprzez sprzedaż kontraktów na ropę.

Greg
Forumowy wyga
Posty: 6080
Rejestracja: 15 mar 2017, 00:33
Kontakt:

Re: Ropa, Gaz i inne

Post autor: Greg » 05 sty 2018, 13:06

Nie po to CME obniza margin na rope, zeby jej cena rosla...

Dzis bedzie podany wynik tygodniowy "Rig count" oraz jakiestam znowu payrole. Costam musza wymyslec, zeby szarpnac ropa w dol i wzmocnic dolara, bo widac, ze juz nawet FED panikuje widzac jak dolar leci.

Patrze na ilosc shortow na ropie przez commercials to widze odwrot i cene ropy chyba po 15$ jak zwrot bedzie brutalny. Oczywiscie nikt nie wie ile to bedzie zadowole sie cena 50$ na ropie na moich shortach, ale to bedzie moment gdzie wszyscy spanikuja a my sie oblowimy jak cena ropy spadnie.

Trzeba parzec tylko na pozimy kontraktow terminowych. Cala reszta ala wydobycie to moze ma sens dlugoterminowo, ale krotko i srednio ma to ZEROWY wplyw.

Gdzie Wy zyjecie ;)

Greg
Forumowy wyga
Posty: 6080
Rejestracja: 15 mar 2017, 00:33
Kontakt:

Re: Ropa, Gaz i inne

Post autor: Greg » 05 sty 2018, 15:52

Tak tylko słaby dolar to słaby a nie że leci jak kamień w wodę, że aż FED się tego nie spodziewał.

Poza tym USA stają się potęgą w exporcie ropy a funkcja waluty rezerowej opartej na ropie polega na możliwości drukowania USD po to, żeby inni sprzedając ropę brali te USD, a nie na tym, żeby drukować USD i oddawać te dolary swoim. Z tym stwierdzeniem, że USA pasują łupki to jest tak 50/50.

Z jednej strony USA się cieszą, że są niezależne pomimo tego, że od 2010 roku ani jedna firma łupkowa nie wygenerowała zysku a te bujdy o 30$ break-even to istna ściema i łupki są :

Nieopłacalne ekonomicznie w ogóle vs normalne wydobycie, ale potęga FEDu i gwarancji finansowych pozwoliła utrzymać łupki na powierzchni. Mawia się tak, że gdyby FED chciał faktycznie wywołać inflację - pierwsze co by zrobił to ... wywalił jedną decyzją łupki. FED wcale w/g mnie nie chce aby waluta spływała do kraju, chyba, że mają już klepnięty plan B w ramach przejścia z USD na FedCoin czy coś takiego, ale nie mają nic do gadania bo taka technologia się pojawiła i najpierw trzeba było Rosję do pionu postawić, więc FED gwarantował łupkom pożyczki, a potem sytuacja wymknęła im się w/g mnie spod kontroli i sektor łupkowy eksplodował na tanim koszcie pieniądza i FED sam pomógł rządowi wykoleić Rosję (krach ropy w 2014 + majdan na Ukrainie - ten sam majdan jest teraz w Iranie zauważcie - to czysta robota CIA), ale się nie udało. Teraz łupki im w tle na tyle urosły, że waluta USD zamiast wędrować zagranicę leci prosto szerokim strumieniem do USA, a w między czasie Chiny sobie zrobiły Yuana opartego na ropie w tle i wszyscy są w kropce. Za 1Q2017 tam było chyba z 1.3% wzrostu PKB, z czego 1.1% to wydatki kapitałowe sektora energetycznego. Zatem pomimo tego, że łupki to spółki zombie w 99% to na długu chociaż PKB wzrasta, ale to tymczasowe.

To, że Chiny sobie ropę na Yuanie robią to w gruncie rzeczy mogą podziękować łupkom za to. USA same pozwoliły Chinom na to i teraz nie mają pojęcia jak to odwrócić. Skoro USA jest samowystarczalna jeżeli chodzi o ropę a Chiny nie, to po co ropa ma być notowana w USD, skoro Chiny są większą gospodarką i więcej ropy potrzebują importować i coraz więcej Pakistanów, Rosji i innych którzy mają embargo i sankcje od USA mówi :

"Walę to ide się rozliczać w Yuanie"

To dobrze było widać 2 dni temu gdy Trump powiedział, że Pakistan wspiera terrorystów, i za to zabiera im jakąś tam pomoc, aby na następny dzień gdy Pakistan powiedział "OK - to idziemy do Yuana" nagle Trump stwierdził, że może jednak nie. Widać zatem jak się USA boi Chin i wywalenia USD.

Widać też ewidentnie (ja mam takie wrażenie), że dolar za bardzo nie wie czy podążać za cenami ropy : drożeje gdy ropa drożeje, czy jeszcze lata tak jak zawsze od 50 lat a więc drożeje gdy ropa tanieje.

FED oficjalnie chciałby inflacji to fakt, ale inflację ma i to taką z pewnie 5-6% tylko nikt o tym nie trąbi. Sztuka liczenia CPI to raczej nauka humanistyczna niż ścisła i wszyscy o tym wiedzą. Do tej port przez ostatnie 20 lat 3ch prezydentów USA nakazywało zmiany w liczeniu CPI aby ją zaniżać. Ludziom nie pokażesz CPI w USA = 5% bo to będzie game over dla USD, chyba, że będzie już plan B wdrożony.

Obserwujcie kiedy wybuchnie jakaś wojna - wtedy zawsze USA odwracają uwagę od realnych problemów.

Greg
Forumowy wyga
Posty: 6080
Rejestracja: 15 mar 2017, 00:33
Kontakt:

Re: Ropa, Gaz i inne

Post autor: Greg » 05 sty 2018, 16:54

Nie mam. Nie chce mi się pisać :) Kiedyś miałem ale mi się odechciało bo za dużo roboty :)

Hehe, zaraz złoto spadnie jak kamień :

Obrazek

Greg
Forumowy wyga
Posty: 6080
Rejestracja: 15 mar 2017, 00:33
Kontakt:

Re: Ropa, Gaz i inne

Post autor: Greg » 05 sty 2018, 17:18

cezary692 pisze:a rozszerz ten wykresik na max w czasie a nie jakiś wycinek dajesz hehehe

Teraz to raczej nie ma znaczenia co tam jest ... choć mogę się mylić.

Greg
Forumowy wyga
Posty: 6080
Rejestracja: 15 mar 2017, 00:33
Kontakt:

Re: Ropa, Gaz i inne

Post autor: Greg » 05 sty 2018, 18:24

Aaaa, nie taki był cel, sorry :) Mogłem obciąć cały wykres.

Chodziło o :

-1.31% Crude oil.

Walczą o zwalenie jej ceny właśnie...

Ilość RIG COUNT o 19:00... 15min left.

Greg
Forumowy wyga
Posty: 6080
Rejestracja: 15 mar 2017, 00:33
Kontakt:

Re: Ropa, Gaz i inne

Post autor: Greg » 05 sty 2018, 19:02

742 (-5) per week.

Zobaczymy co ropa na to...

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Ropa, Gaz i inne

Post autor: Tomek » 05 sty 2018, 20:05

Za to w Kanadzie +38, ale widać że ropa odrabia trochę straty. Wydaje mi się, że tym razem przy utrzymaniu wyższych cen wydobywcy powinni zadbać przede wszystkim nie o to, żeby znowu zalać rynek ropą i zdołować ceny, tylko żeby korzystać ze strumienia gotówki, który póki co leci i spłacić trochę zadłużenie czy udobruchać inwestorów poprzez buyback i dywidendę. Ja przez to obstawiam 2018 r. rokiem firm wydobywczych, łupkowych i piaskowych :)

A tak mi jeszcze wykresik wpadł w ręce w kontekście tego, co mówiliście, że USA stają się potęgą na rynku ropy. Tu fajnie pokazane jest jak bardzo to się zmieniło wszystko na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat:

statistic_id273504_oil-production-in-selected-countries-2006-2016.png

Greg
Forumowy wyga
Posty: 6080
Rejestracja: 15 mar 2017, 00:33
Kontakt:

Re: Ropa, Gaz i inne

Post autor: Greg » 05 sty 2018, 21:01

Tomek - mówisz jak osoba z boku patrząc się na to bardzo racjonalnie, a w/g mnie tu gra głównie czynnik psychologiczny, taki, że jak nagle dostałeś możliwość jakiegokolwiek zarobku na pokrycie długów, to zaczniesz pompować jak szalony, bo kto pierwszy ten lepszy. Jak widzisz koordynowanie całego rynku celem ustalenia jednej wysokiej ceny?

Masz 1MLD długu i nagle wiesz, że jak zwiększysz produkcję (bo pewnie będziesz pierwszy) to wpadnie Ci 2x tyle kasy, ale i tak zalejesz rynek, że cena spadnie o 50%, ale przynajmniej ty się odkujesz a reszta to sprawa innych. To oni mają problem ty przynajmniej odrobiłeś część strat i oddałeś część zobowiązań.

ODPOWIEDZ