Ropa, Gaz i inne

Surowce przemysłowe, towary rolnicze, metale szlachetne. Od złota i platyny, przez lit i kobalt, po pszenicę czy soję. Króluje jednak ropa naftowa.
sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Ropa, Gaz i inne

Post autor: sebo » 30 gru 2017, 13:06

No cóż to się przekonamy niebawem. Dla mnie spadnie, choć nie musi.

Greg
Forumowy wyga
Posty: 6080
Rejestracja: 15 mar 2017, 00:33
Kontakt:

Re: Ropa, Gaz i inne

Post autor: Greg » 30 gru 2017, 20:00

Jak ropa spadnie to metale też spadną, bo zmniejszy się presja inflacyjna, chyba że wybuchnie wojna zaraz. Patrzę się w kontrakty :

To rekord rekordów i poza skalą. Im niżej tym będzie gwałtowniejszy odwrót (czyli spadek cen ropy).

Poziom kontraktów Sep14 (gdy ropa spadała ze 100$ na 26$) to pikuś przy tym co mamy teraz. Jak to się szarpnie w drugą stronę to chyba z 15$ na ropie zobaczymy. Oczywiście to takie uproszczenie, bo nikt nie wie jak będzie, ale pokazuje skale kontraktów i jak wszyscy zapitalają na LONG LONG LONG, podczas gdy nie ma żadnego uzasadnienia (chyba, że wojna).

Taka sytuacja zdarza się 1 raz na 10 lat z tak wielką pulą kontraktów, więc ryzykuje nawet z 2x lewarem. Właśnie z tego powodu sprzedałem 50% ekspozycji na minerów złota i srebra, ba nawet PUTy pobrałem aby zahedgeować potencjalne spadki na pozostałych 50%, które zachowałem (które jak zwykle za darmo rozdawano bo nikt się spadków nie spodziewa na metalach).

Obrazek

Jak będzie? Who knows, zobaczymy. Albo będę spierdzielał szybko z tych shortów :

https://www.zerohedge.com/news/2017-12- ... t-protests

piap
Stały bywalec
Posty: 264
Rejestracja: 05 gru 2017, 16:50

Re: Ropa, Gaz i inne

Post autor: piap » 31 gru 2017, 11:38

Czyli 2 scenariusze na 2018:

1. Teoria spiskowa nr 1 - commercials zbija ceny ropy:
- mniejsza cena zlota - utrzymanie zaufanie do systemu
- mniejsza inflacja - mniejsza presja na rentownosc dlugu
- przy okazji dalej ograniczaja zyski Rosji - gdzies czytalem ze kilka lat temu jak Putin wspomnial o mozliwosci handlu ropa z CHinami omijajac USD no to trzeba bylo go ukarac - ale ze ma nuki (w przeciwienstwie do Sadama i Kadafiego) to zastosowano atak ekonomiczny: sankcje, zdolowano cene ropy na 30USD

2. Teoria spiskowa nr 2 - cena rosnie bo:
- ktos duzy juz wie ze:
- USA military-industrial complex wybral sobie nowego wroga (popyt na bron nie moze przeciez spasc) czyli Iran - moze nie bezposrednie starcie z AS, ale teraz CIA-suni-ISIS przeniesie swoje operacje z Syrii do Iranu

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Ropa, Gaz i inne

Post autor: sebo » 31 gru 2017, 12:03

Inaczej.
Jakie jest zapotrzebowanie na ropę w 2018 jakie jest (będzie) wydobycie w 2018?
Danych na dzisiaj nie znamy a szacować se można.
Jak będzie pogoda na świecie a jak na razie widać jest ciepło.

Inflacja jest i nie da się oszukać, chyba, że jak ostatnio byłem w Ikea i zobaczyłem hot-dogi po 1zł, które skurczyły się do albo dla krasnali. Cena się nie zmieniła za to wielkość bardzo.
Czyli co producenci będą za namową Banków Centralnych robili mniejsze i gorsze produkty.
Już nie róbmy wszędzie teorii spiskowych. Spowolnienie gospodarek będzie mocniejsze a co za tym idzie popyt słaby, boom już był i się skończył.
Pokazują nam PKB jakie jest wysokie i dobre dla niektórych krajów, tylko nikt nie patrzy na skład PKB i czemu jest wysoki. Czy obywatele będą przejadać/konsumować pieniądze czy już poszły na konsumpcję.
Jak by spełniło się, że ropa będzie dużo tańsza jak i złoto, to będzie olbrzymi popyt na te surowce, przez kogo i kto im będzie to złoto wydobywał ?

Moim zdanie będzie spowolnienie gospodarcze na świecie, wysoka inflacja, wyższe stopy procentowe w 2018/2019 bliżej 2019.
Ja nie widzę ropy ani po 30$ ani po 100$. 2018 może być rokiem uśpionym, lekkie falowanie.

Co do Rosji, od dawna tam jestem i mi nie przeszkadzają niskie ceny, wypłacają dobre dywidendy, gorzej dla obywateli żyjących poza Moskwą, bida z nędzą. Rosja jak i Polacy są twardzi wytrzymają.

Na razie społeczeństwo jest otumanione.

Greg
Forumowy wyga
Posty: 6080
Rejestracja: 15 mar 2017, 00:33
Kontakt:

Re: Ropa, Gaz i inne

Post autor: Greg » 01 sty 2018, 20:13

Generalnie za spadkami (takim realnymi aby uzasadnić spadki cen ropy to :

1) kryzys i spowolnienie gospodarcze (mniejsza konsumpcja ropy i spadek)
2) Porwrót do funkcjonalności uszkodzonego rurociągu na Morzu Północnym (naprawili go wczoraj)
3) Powrót łupków do gry po uszkodzeniach spowodowanych huraganami (ostatnie wzrosty cen ropy nie spowodowały żadnego przyrostu "Active rig counts")
4) OPEC ma gdzieś cięcia wydobycia, aby nie stracić udziału w rynku na korzyść shale oil

Ropa lata naturalnie pomiedzy 40$-60$

Sebo poruszyłeś ciekawą kwestię o której już mówiłem i warto jeszcze raz to wspomnieć.

Jak by spełniło się, że ropa będzie dużo tańsza jak i złoto, to będzie olbrzymi popyt na te surowce, przez kogo i kto im będzie to złoto wydobywał ?

Zakłada się, że wzrost cen surowców jest spowodowany eksplozją wzrostu gospodarczego i faktem, że ludzie (klasa średnia + niższa) ma więcej pieniędzy (w USA te klasy nie istnieją, a w Polsce Efekt 500+ pięknie wystrzelił inflację i kradzież oszczędności), a co za tym idzie zużywamy coraz więcej surowców czy to na budowanie dróg, mostów czy że nas stać na to, że się przemieszczamy i więcej ropy zużywamy. A że mamy nowe urządzenia elektryczne to konsumujemy więcej energii. Nic bardziej mylnego.

-Po pierwsze ostatni "bear market" w surowcach pozamykał sporo firm wydobywczych.
-Po drugie, główny składnik inflacyjny ropa bardzo zdrożeje w momencie "Shail oil miracle" dot.com bust. Już to widać co się dzieje. Na razie tłumacze sobie, że to efekt huraganów, że ropa do góry a ilość rig countów stoi. Jeżeli stoi nie z powodów huraganów, to znaczy, że nie mają kasy na finansowanie nowych odwiertów. Jeżeli tak to szybko polecimy z ceną na 100$ a dolar zrobi ŁUBUDUBU, że lepiej na tej korekcie dolara, która zacznie się od jutra w/g mnie przy indeksie dolara 95 dokupić opcje walutową na spadki cen USD/PLN, bo jak tak to 3.00PLN na koniec 2018 uświadczymy.
-Po trzecie skoro pkt 1 spowodował zamknięcie kopalni - to jak zauważyłeś - kto to ma wydobywać skoro się tych surowców nawet kopać nie chce?

Nawet gdy w recesji się znajdziemy, to Gaz, Ropa itp będą potrzebne, a wtedy ich cena wystrzeli tak, że nie nadążysz łapać dołków ala REMX za ostatnie 1/2 roku. Ja teraz usilnie patrzę na łupkowców. Jak zaczną tonąć przez wzrost stóp procentowych i brak możliwości sfinansowania strat z ostatnich lat i brak środków na GIGANTYCZNE inwestycje w nowe odwierty to faktycznie szykujmy się na spory wystrzał inflacji.

Zawsze na początku roku robię sobie prognozy swoje. Oczywiście to wróżenie trochę z fusów, ale patrzę na trend + fundamentalne + kontrakty i ropa wychodzi mi jakoś tak (ewentualnie na 55$ zakończymy korektę, ale to trzeba obserwować co się dzieje głównie z wojną jakąś i łupkami)

Obrazek

Daje 80$ na koniec 2018 roku za ropę i USD/PLN po 3.00PLN

Greg
Forumowy wyga
Posty: 6080
Rejestracja: 15 mar 2017, 00:33
Kontakt:

Re: Ropa, Gaz i inne

Post autor: Greg » 01 sty 2018, 22:09

Obrazek

Greg
Forumowy wyga
Posty: 6080
Rejestracja: 15 mar 2017, 00:33
Kontakt:

Re: Ropa, Gaz i inne

Post autor: Greg » 03 sty 2018, 10:50

Jakby ktoś myślał, że ostatni rajd ropy to efekt Iranu :

Obrazek

Greg
Forumowy wyga
Posty: 6080
Rejestracja: 15 mar 2017, 00:33
Kontakt:

Re: Ropa, Gaz i inne

Post autor: Greg » 03 sty 2018, 17:11

Dokładam 0.5 porcji do mojego 2x short na ropie...

Cholera nie mogę ...

Obrazek

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Ropa, Gaz i inne

Post autor: Tomek » 03 sty 2018, 17:15

Tu musi pojawić się jakaś korekta, po prostu musi. Tylko kolejne dni to jeszcze może być wzrost przez efekt odkupowania pozycji, które zostały na koniec roku pozamykane z powodów taktycznych.

Greg
Forumowy wyga
Posty: 6080
Rejestracja: 15 mar 2017, 00:33
Kontakt:

Re: Ropa, Gaz i inne

Post autor: Greg » 03 sty 2018, 17:40

Mifid II mnie złapał i koniec zakupów ...

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Ropa, Gaz i inne

Post autor: Tomek » 03 sty 2018, 17:45

A co chciałeś kupić? CFD? Nie powinno być problemu z niczym poza instrumentami wspólnego inwestowania, jak ETF-y, jednostki funduszy itd. Czytam właśnie zresztą, że UK i Frankfurt dostały dzisiaj dodatkowych 30 miesięcy na dostosowanie giełd z derywatami do Mifid.

Greg
Forumowy wyga
Posty: 6080
Rejestracja: 15 mar 2017, 00:33
Kontakt:

Re: Ropa, Gaz i inne

Post autor: Greg » 03 sty 2018, 18:24

Tomek pisze:A co chciałeś kupić? CFD? Nie powinno być problemu z niczym poza instrumentami wspólnego inwestowania, jak ETF-y, jednostki funduszy itd. Czytam właśnie zresztą, że UK i Frankfurt dostały dzisiaj dodatkowych 30 miesięcy na dostosowanie giełd z derywatami do Mifid.

ETF ... SCO na 2x short ropy

Jeżeli jest tak jak mówisz to ...

Kurde, kolejny raz SaxoBank robi mi taki numer, że konto wariuje gdy robią opcje z łączeniem się spółek i wymieniają akcje. Zawsze coś nie działa. Chyba to nie mifid, a właśnie to zmerdżowanie spółek i wymiana akcji.

Tomek, a to nie kwestia tego MIFID II jednak i tematu :

viewtopic.php?f=5&t=98

Nie zrobiłem tego do 26/12 (odnalazłem maila) to moge nie móc nic kupować od 03/01 - timing się zgadza idealnie, a że zrobiłem to z 28/12 to ciekawe co teraz...

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Ropa, Gaz i inne

Post autor: sebo » 03 sty 2018, 19:09

A ja dzisiaj wystawiłem do sprzedania XES i kupno SCO.
I XES czeka na chętnego a SCO nie mogę znaleźć dzisiaj, był i znikł bo go wezwał nikt, wpisałem go nawet po US74347W6681 i go nie widzę, chyba pousuwali.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Ropa, Gaz i inne

Post autor: Tomek » 03 sty 2018, 19:27

Greg pisze:Tomek, a to nie kwestia tego MIFID II jednak i tematu :

viewtopic.php?f=5&t=98

Nie zrobiłem tego do 26/12 (odnalazłem maila) to moge nie móc nic kupować od 03/01 - timing się zgadza idealnie, a że zrobiłem to z 28/12 to ciekawe co teraz...
No to pewnie właśnie o to chodzi, tylko dziwiłem się, bo myślałem, że szortujesz przez CFD, ale jak przez ETF, to wszystko jasne. A co masz na myśli mówiąc, że miałeś coś zrobić do 26 grudnia na podstawie maila?

Aż sobie kupiłem przed chwilą jednego SCO, żeby sprawdzić czy na IB hula, no i tu weszło bez problemu, a więc to na pewno przez Mifid.

Zrzut ekranu 2018-01-03 o 19.30.31.png

Greg
Forumowy wyga
Posty: 6080
Rejestracja: 15 mar 2017, 00:33
Kontakt:

Re: Ropa, Gaz i inne

Post autor: Greg » 03 sty 2018, 19:50

Już mi SAXO potwierdziło i mają mi odblokować dziś/jutro.

Dotałem 19/12 maila z SAXO, że do 26/12 mam kliknąć linka i dokonać weryfikacji w postaci kraju pochodzenia, tax id itp, a że uznałem, że to jakiś spam to olałem. Ale zbyt dużo osób podostawało takie maile z Saxo i koło 28-29/12 jorgnąłem się, że to wcale nie spam i zrobiłem co miałem zrobić, ale to nie było do 26/12 i dokładnie jak treść maila brzmiała : Jak nie zrobisz do 26/12 to od 03/01 zapomnij o składaniu nowych trasakcji i tak się stało.

ODPOWIEDZ