Giełda polska

Cudze chwalicie, swego nie znacie. Wszystko, co notowane jest w euro, funcie, koronie, franku lub złotym polskim.
sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Giełda polska

Post autor: sebo » 02 paź 2018, 12:54

Dobre dla zwykłego zjadacza chleba 60+
Jak jeszcze będzie IKE to rewelacja, kwestia co w tych funduszach będzie.
To powinien być osobny temat.

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert
Posty: 844
Rejestracja: 05 sty 2018, 13:00

Re: Giełda polska

Post autor: Rastignac » 02 paź 2018, 13:13

Ale mówimy o trzymaniu gotówki na koncie czy o zakupie akcji/funduszy? W tym drugim przypadku akcje czy jednostki funduszy po prostu masz i nikt Ci łaski nie robi. A jak chcesz trzymać gotówkę to wystarczą konta w różnych bankach z wpłatą do gwarantowanej wysokości. Ewentualnie złoto fizyczne i dolary w papierkach jak się spodziewasz bail-inów.

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Giełda polska

Post autor: sebo » 02 paź 2018, 13:16

TFI nie trzymają tylko depozytariusz. Wiec jest bezpiecznie i to on odpowiada.

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert
Posty: 844
Rejestracja: 05 sty 2018, 13:00

Re: Giełda polska

Post autor: Rastignac » 02 paź 2018, 13:29

Nie słyszałem nigdy, żeby ktoś komuś akcje "ukradł", ale może jest to możliwe. Wiem, że niektórzy w USA mają akcje w papierkach i trzymają je w skrytkach depozytowych. Jak ktoś słyszał o "przepadniętych" akcjach to niech napisze, bo ja nic o tym nie wiem.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Giełda polska

Post autor: Tomek » 02 paź 2018, 13:45

Od 1924 roku, czyli odkąd powstały clearing housy pośredniczące pomiędzy brokerami, nie zdarzyło się coś takiego jak "nieoddanie akcji klientowi" przez upadającego brokera. To zawsze jest tak, że jak broker pada, to wszystkie aktywa klientów na podstawie odrębnych ustaleń są po prostu przenoszone na konta innego brokera. Ergo, jak Ci DIF upadnie, to Twoje akcje zostaną przeniesione z rachunku DIF do, np. Saxo Banku. Broker jest tylko pośrednikiem w zakupie akcji, a nie panem i władcą.

A co do gotówki, to też jeszcze nie słyszałem, żeby komukolwiek przepadła. IB, np. ma prywatne ubezpieczenie w Lloyd's na 150 mln w przypadku upadłości i obligatoryjne w SIPC na 500 000 USD (jak każdy inny amerykański broker). Dopóki nie zakładasz konta w firmie, która tydzień temu powstała na Seszelach, to moim zdaniem jakiekolwiek ryzyko niewypłacalności powinno być tu pomijalne.

Thorwald
Stały bywalec
Posty: 412
Rejestracja: 04 mar 2018, 09:29

Re: Giełda polska

Post autor: Thorwald » 02 paź 2018, 15:09

Z 10 lat temu miałem w MBanku tzw supermarket funduszy inwestycyjnych. Można było kupować bez prowizji wiele funduszy. Część z nich to były fundusze zagraniczne głównie z Luksemburga. Działały w formie tzw. funduszy parasolowych z nieopodatkowanym przejściem z jednego funduszu w grupie na inny. Przy jednym z takich przejść zniknęły dwie pozycje w "sprzedanych" funduszach, a "nabytym" pozycja się pojawiła tylko odpowiadająca jednej z transakcji. Kontakt z infolinią czy oddziałem MBanku nic nie dał. Pomimo formalnych reklamacji przez dwa miesiące nie byli w stanie zrozumieć co się stało w ich systemie i albo twierdzili, że wszystko jest ok, albo, że tylko wyświetlają pozycje zgodnie z danymi z Luksemburga. Próbowałem się kontaktować bezpośrednio z funduszem w Luksemburgu i oni odsyłali mnie do MBanku.
Napisałem do KNF.
Minęły dwa tygodnie i fundusz z Luksemburga sam do mnie dzwonił i mailował jaki mam problem. W ich księgach dane się zgadzały z moimi wyliczeniami. Luksemburg musiał pisać do Mbanku by MBank naprostował dane w swoim systemie.
To wszystko udało się naprostować dzięki KNF. Nie wiem czy równie łatwo byłoby Polakowi przez SEC naprostować jakiś fundusz czy brokera w USA. Nie wiem. Może ktoś z was przez coś takiego przechodził ?

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert
Posty: 844
Rejestracja: 05 sty 2018, 13:00

Re: Giełda polska

Post autor: Rastignac » 02 paź 2018, 15:22

Thorwald pisze:Luksemburg musiał pisać do Mbanku by MBank naprostował dane w swoim systemie.
Tak właśnie widzę polskie instytucje finansowe :D. Polska to bananowy kraj z iluzją systemu sprawiedliwości, więc klienta można mieć w dupie.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Giełda polska

Post autor: Tomek » 02 paź 2018, 16:10

A no dobra, to historie rodem z Polski to ja też miałem, ale za granicą nigdy nic złego ani nietypowego mnie nie spotkało u żadnego brokera. Tam ten system działa już od kilkudziesięciu lat, więc może zdążyli się wyrobić :)

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Giełda polska

Post autor: sebo » 02 paź 2018, 16:44

Błędy systemowe się zdarzają wszędzie po co ten płacz.

Awatar użytkownika
Gregory
Forumowy wyga
Posty: 1367
Rejestracja: 17 paź 2017, 18:06

Re: Giełda polska

Post autor: Gregory » 03 paź 2018, 14:34

Jeśli ktoś się interesuje giełdą polską
na Tauronie chyba zaczyna się odwracanie trendu
na Rafako to samo. Na W1 tworzy się objęcie.
Warto przejrzeć interwały D1 i W1

Awatar użytkownika
Patryk Rozgwiazda
Stały bywalec
Posty: 237
Rejestracja: 03 mar 2018, 20:32

Re: Giełda polska

Post autor: Patryk Rozgwiazda » 03 paź 2018, 15:24

Wiem, ja już jakiś czas temu wszedłem w Taurona po 1,70. Jestem co nieco niechętny do spółek w których udziały ma skarb państwa, ale tutaj okazja jest bajeczna jeśli chodzi o wycenę tej spółki.

Ciekawe jeszcze jest imperium Leszka Czarneckiego - Getin holding czy Idea bank. Nie są to spółki w które bym szczególnie mocno wierzył, ale okazja jest przednia bo spadki -90% zupełnie przesadzone.

W sumie mamy naprawdę dużo przecen na GPW w tej chwili.

Awatar użytkownika
Patryk Rozgwiazda
Stały bywalec
Posty: 237
Rejestracja: 03 mar 2018, 20:32

Re: Giełda polska

Post autor: Patryk Rozgwiazda » 03 paź 2018, 20:09

Miałem trochę szczęścia z tym Tauronem, wszedłem na czuja niedużym kapitałem, tak żeby dokupić gdyby spadało jeszcze. :D

Co to jest za wskaźnik który wrzuciłeś, bo nie jestem pewien? Indeks szerokiego rynku?

Awatar użytkownika
Gregory
Forumowy wyga
Posty: 1367
Rejestracja: 17 paź 2017, 18:06

Re: Giełda polska

Post autor: Gregory » 03 paź 2018, 20:58

Dołek to chyba zaliczyło już. Nie na darmo Kulczykowa przebiła ofertę na Polenergię.

Hermetic
Stały bywalec
Posty: 382
Rejestracja: 20 cze 2018, 19:19

Re: Giełda polska

Post autor: Hermetic » 04 paź 2018, 21:12

Co sądzicie o PGNiG? Pociągnie do góry, czy niedługo korekta?

domi
Stały bywalec
Posty: 235
Rejestracja: 06 gru 2017, 11:03

Re: Giełda polska

Post autor: domi » 06 paź 2018, 07:23

Jak energetyka zostanie wykorzystana do finansowania EJ to nie wiadomo czy zdąża wyjść na PLUS przed Twoja emeryturą :)

ODPOWIEDZ