Giełda polska

Cudze chwalicie, swego nie znacie. Wszystko, co notowane jest w euro, funcie, koronie, franku lub złotym polskim.
eleste
Stały bywalec
Posty: 445
Rejestracja: 15 gru 2017, 10:50

Re: Giełda polska

Post autor: eleste » 23 maja 2018, 15:39

Ja od roku z PL giełdą nie mam nic wspólnego - tak jak pisałem wcześniej poczekam, aż się wyjaśni finalny rozbiór OFE. Teraz dokładam jeszcze kwestię USDvsEM.
Nie zmienia to faktu, że mam kilka PL spółek na listach i widzę, że nieźle to wszystko zjeżdża na dół. Dzisiaj Energetyka dołożyła po minus 5 a przecież leci już od jakiegoś czasu. Do tego Azoty to chyba lider spadków.

Greg
Forumowy wyga
Posty: 6080
Rejestracja: 15 mar 2017, 00:33
Kontakt:

Re: Giełda polska

Post autor: Greg » 24 maja 2018, 14:16

To jest to samo co w USA...

XOP/XLE vs Oil prices...

Energetyka jest ostatnim sektorem wystrzeliwującym do góry w końcówce cyklu. Zawsze. Z powodu wiadomego -> inflacyjny wzrost napędzany cenami surowców i ropy naftowej... XOP/XLE spada, ropa spada od 72$ (zobaczymy czy zwiększone przez CME magin na ropę to dokładny TOP, tak samo jak zmiejszone margin jak był przy 26$ oznaczał BOTTOM). Jak zaczyna lecieć no to już końcówka koncówki cyklu. Leci bo ropa coraz mniej potrzebna z wiadomych powodów.

Im wyżej DXY tym niżej WIG. Cała filozofia. Jedyne co warto to spółki które utrzymują się z eksportu, a więc duża większośc przychodów to USD/EUR itp itd...

Greg
Forumowy wyga
Posty: 6080
Rejestracja: 15 mar 2017, 00:33
Kontakt:

Re: Giełda polska

Post autor: Greg » 14 cze 2018, 22:42

Bo inwestorzy zagraniczni uciekają a rodzimych brak... Słaby dolar, inwestorzy walą oknami, coraz mocniejszy dolar -> inwestorzy odpływają.

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Giełda polska

Post autor: sebo » 15 cze 2018, 10:15

Greg pisze:Bo inwestorzy zagraniczni uciekają a rodzimych brak... Słaby dolar, inwestorzy walą oknami, coraz mocniejszy dolar -> inwestorzy odpływają.
60% to rodzimy kapitał.
GPW po prostu nie ma udanych lat i raczej nie będzie mieć, chyba, że za parę lat i wywalą aktualnego prezesa i cwaniactwo i usuną podatki od zysków z giełdy.

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Giełda polska

Post autor: sebo » 19 cze 2018, 21:54

Na na małej górce sprzedałem kupiłem w dołku prawie i na wybiciu się pozbyłem, GPW to olbrzymie ryzyko i nie warte niczego, są lepsze inwestycje niż to dziadostwo i co tam się dzieje.
Ja czekam na gigantyczne spadki aż zleci i nikt tego palcem nie dotknie.

Awatar użytkownika
Patryk Rozgwiazda
Stały bywalec
Posty: 237
Rejestracja: 03 mar 2018, 20:32

Re: Giełda polska

Post autor: Patryk Rozgwiazda » 21 lip 2018, 12:53

Właśnie takie artykuły jak wyżej utwierdzają w przekonaniu że potencjalnie może to być dobry moment na longi ;)

Ja jeszcze poczekam, jest dość tanio, ale mam przeczucie że będzie jeszcze taniej

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Giełda polska

Post autor: sebo » 22 lip 2018, 10:36

GPW jest bardzo atrakcyjna, sam miałem wejść w piątek na parę dni.

Awatar użytkownika
dammad
Forumowy wyga
Posty: 1530
Rejestracja: 26 lut 2018, 10:52
Kontakt:

Re: Giełda polska

Post autor: dammad » 24 lip 2018, 11:59

No tak ;) Czasem zapominamy o tym.

Gilfoyle
Posty: 53
Rejestracja: 07 kwie 2018, 08:10

GPW vs MTF

Post autor: Gilfoyle » 23 wrz 2018, 12:14

Myślicie że na polskim podwórku zmieni się na lepsze po wejściu konkurencji dla GPW?

https://wiadomosci.stockwatch.pl/gpw-za ... edium=male

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Giełda polska

Post autor: sebo » 23 wrz 2018, 14:05

A co ma się zmienić? GPW jest słaba i tyle, ważne jest co jest na niej notowane i historia spółek, no i brak przekrętów. Mało instrumentów mało inwestorów itd.

Awatar użytkownika
Gregory
Forumowy wyga
Posty: 1367
Rejestracja: 17 paź 2017, 18:06

Re: Giełda polska

Post autor: Gregory » 23 wrz 2018, 17:14

GPW i KNF zasłużenie się przykładały aby było to dobre miejsce dla przekrętów, hochsztaplerów i innej maści przekręciarzy. KNF instytucja państwowa mająca w nazwie nadzór niczego nie nadzoruje. Wszelkie swoje błędy usprawiedliwia jak dziecko z piaskownicy. Interesy inwestorów indywidualnych ma gdzieś. Nie na darmo ma przydomek giełdy bananowej. Blue chipy to właściwie spółki skarbu państwa zarządzane przez ludzi z klucza a jak to widać. Przykładów spółek które były totalnymi przekrętami jest całe mnóstwo. Możer ktoś pamięta taki twór jak pertolinvest później oil jedno co najlepiej jej szło to produkcja papieru upychanego na gpw nie wydobyli nawet 1 kropli ropy i chyba nawet przez chwilę byli w Wig20. Indywidualni potracili całą masę pieniędzy. Popatrzcie na spółki energetyczne ożenione z kopalniami na siłę. Spójrzcie na Turon albo Jastrzębska Spółka Węglowa to jest dopiero kino. Z ostatniego czasu Krezus, Getback. Wszystko działo się pod okiem KNF i co. Jak nałożyli nawet karę to i tak się opłacało zrobić przekręt. Dużo i długo można by pisać. Kto z Was pamięta expose Tuska w trakcie sesji giełdowej gdzie zakomunikował o podatku wymyślonym dla jednej firmy. Jakież to były dochodzenia czy była manipulacja na akcjach KGHM. Jednak tylko sprawdzano KGHM Wig20 już nie.

Awatar użytkownika
eranet
Stały bywalec
Posty: 331
Rejestracja: 02 sty 2018, 12:47

Re: Giełda polska

Post autor: eranet » 23 wrz 2018, 22:48

Bardzo rzadko mam coś na GPW, ale właśnie rzuciło mi się w oczy....
Załączniki
RGR.jpg

PanSpekulant
Posty: 53
Rejestracja: 22 maja 2017, 21:56

Re: Giełda polska

Post autor: PanSpekulant » 27 wrz 2018, 15:43

Możliwa manipulacja kursami akcji przez DM Millenium.
Ciekawe czy to prawda, i co na to KNF. Choć znając nasze polskie organy to sprawa ucichnie bez większych konsekwencji.



https://www.wykop.pl/link/4553141/afera ... ankier-pl/

Thorwald
Stały bywalec
Posty: 412
Rejestracja: 04 mar 2018, 09:29

Re: Giełda polska

Post autor: Thorwald » 02 paź 2018, 12:38

Jak patrzę na ekspozycję tych funduszy np. Akcje Rynków Rozwiniętych czy Obligacje Rynków Wschodzących to domyślam się, że oni będą mieli ekspozycję nie przez akcje czy obligacje docelowe, a przez zakup jednostek większych zagranicznych funduszy. Czyli to będzie fundusz funduszy. Czyli PZU będą brali 0,5%, JPMorgan będzie brał swoje 1-2%. Nie jest to nowość na rynku, bo fundusze fundusze to znane zwierze na rynku funduszy w Polsce.

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert
Posty: 844
Rejestracja: 05 sty 2018, 13:00

Re: Giełda polska

Post autor: Rastignac » 02 paź 2018, 12:48

Brzmi jak "bieda giełda". Nie wiem po co się pchać w taki niepełnowartościowy produkt, skoro za pośrednictwem brokera można mieć dostęp do akcji dowolnej spółki czy jednostki ETF. To chyba dla ludzi, którzy nie za bardzo "w giełdę" i nie za bardzo w english, więc ktoś im musi pomóc. Ale co kto lubi.

ODPOWIEDZ