Risk-on i Risk-off to dwa określenia odmiennych stanów sentymentu inwestorów giełdowych rozumianego jako okresowa zwiększona tolerancja i chęć do podejmowana ryzyka (risk-on) lub przyjęcie postawy asekuracyjnej i defensywnej (risk-off).
Sentyment inwestorów odzwierciedlony jest najczęściej w tym, jakie aktywa uczestnicy rynku w danym momencie preferują w swoich portfelach. Za bardziej ryzykowne nastawienie uznawane są, np. zwiększone zakupy akcji niż obligacji rządowych.
Jak działa model risk-on/off?
W okresach, gdy inwestorzy postrzegają zagrożenia ze strony gospodarki, polityki czy samej kondycji firm jako bardzo niskie, następuje „włączenie” mentalnego nastawienia risk-on, które skutkuje zwiększonym popytem na aktywa ryzykowne, jednak o większym potencjale do zwrotu.
W sytuacji, gdy inwestorzy spodziewają się pogorszenia sytuacji makroekonomicznej lub po prostu nadejścia korekty giełdowej, przyjmują postawę risk-off i wyprzedają akcje, skupując w to miejsce aktywa bezpieczne takie, jak obligacje czy złoto.
Pojęcia risk-on i risk-off nie są oficjalnymi definicjami akademickimi, ale jedynie potocznie przyjętymi hasłami, którymi posługują się traderzy z Wall Street.