Najpopularniejszy rodzaj akcji spółek giełdowych, którymi odbywa się zdecydowana większość handlu na rynku. Nazywane też common shares lub ordinary shares.
Pierwsze akcje tego typu weszły na giełdę w Amsterdamie w 1602 roku i wystawione zostały przez spółkę Dutch East India Company.
Common stocks posiadają najczęściej pojedyncze prawa głosu i prawo do dywidendy. W przypadku bankructwa spółki, akcjonariusze posiadający common shares spłacani są jednak w ostatniej kolejności, czyli już za posiadaczami obligacji i za posiadaczami tzw. preferred shares
Dwie klasy akcji A i B
Common shares często dzielą się na akcje różnych serii, najczęściej dwóch, tzw. Class-A i Class-B. Klasa A zazwyczaj przypada założycielom spółki i pierwszym inwestorom.
Handel wszystkimi seriami odbywa się dokładnie w ten sam sposób, a główna różnica polega na tym, że seria A posiada dużo większą siłę głosu.
Podczas gdy pojedyncza Common stock Class-B może reprezentować tylko jeden głos, to pojedyncza Common stock Class-A może już mieć siłę dwóch, dziesięciu czy nawet tysiąca głosów. Wszystko zależy od ustaleń założycieli spółki, które czynione są w momencie pierwszego debiutu akcji na rynku publicznym i ewentualnie w trakcie kolejnych emisji.
Najpopularniejszym przykładem na podział akcji typu common stock jest wehikuł inwestycyjny Warrena Buffetta. Berkshire Hathaway Inc posiada w publicznym obiegu akcje Class-A, których kurs wynosi obecnie 328 804$ za sztukę (to nie pomyłka) i równolegle akcje Class-B o kursie 219$ za sztukę.
Obie akcje reprezentują udziały w tym samym przedsiębiorstwie, a jedyna różnica jest taka, że jedna akcja Class-B upoważnia do oddania jednego głosu, natomiast akcja serii A do oddania… 1500 głosów.
Warren Buffett od dziesiątek lat nie zgadza się na split akcji serii A, ponieważ celowo chce utrzymać wysoką barierę wejścia, aby prawa głosu skoncentrować w rękach wąskiej grupy poważnych inwestorów, zamiast rozwadniać je wśród detalistów.
Drugim typem akcji o nieco innej charakterystyce są tzw. preferred shares.