Jak buduje się portfel inwestycyjny w funduszu hedgingowym?
Przede wszystkim to, co odróżnia konstruowanie portfolio w funduszu hedgingowym od typowego funduszu inwestycyjnego, to zastosowanie derywatów. W hedge fundach używanie wszelakich instrumentów pochodnych (głównie opcji) jest na porządku dziennym. Ale to tylko jeden z wielu elementów układanki. Jak wyglądają pozostałe?
Nie często zdarza się, że otwieram nowy fundusz inwestycyjny. Nie często inwestorzy bez wielomilionowego kapitału mogą się do niego dostać. Jeszcze rzadziej pojawia się możliwość zajrzenia do środka i sprawdzenia, jak budowa takiego portfela wygląda od zera.
Pomyślałem, że skoro proces ten właśnie trwa, to dla części osób uzyskanie przepustki za kulisy mogłoby być ciekawym doświadczeniem, z którego każdy miałby szansę wyciągnąć mniej lub bardziej istotne wskazówki albo inspiracje do zastosowania we własnym portfelu.
Fundusz, w którym portfel aktualnie budujemy, to klasyczny pełnoprawny hedge fund zarejestrowany w Luksemburgu. Europejska domicyljacja daje nam w końcu możliwość oferowania usług skierowanych do klientów z terenu UE.
Cała struktura działa w ugruntowanej już formule AIF/AIFM wprowadzonej przez regulacje MiFID II, gdzie nasz flagowy Mothership Fund (AIF) zarządzany jest przez swojego General Partnera, czyli w tym wypadku przez należącą do nas spółkę New Horizons Asset Management Sàrl (AIFM).
Mówiąc w skrócie – Mothership Fund to stara szkoła z lekkimi modyfikacjami. Cała koncepcja bazuje na znanej Modern Portfolio Theory połączonej z mniej znanym algorytmem Hierarchical Risk Parity, ale podrasowanym o autorskie rozwiązania takie, jak np. zastosowanie modelu doważania spółek o wysokiej delcie upside’u.
I o tym wszystkim właśnie można było posłuchać w trakcie spotkania, które odbyło się 18 października 2022 roku.