W co, gdzie i jak najlepiej inwestować pieniądze w 2021 roku
Rok 2020 jednoznacznie udowodnił, że przewidywanie wydarzeń w ujęciu globalnym – choć nie jest całkowicie niemożliwe – bywa jednak niezwykle trudne. Rozprzestrzeniająca się na całym świecie pandemia COVID-19 okazała się druzgocąca w skutkach – zarówno jeżeli chodzi o kontekst zdrowotny, jak i ekonomiczny. Nie ma obecnie kraju, którego gospodarka nie ucierpiałaby przynajmniej w pewnym stopniu. To sprawia, że zasadne staje się pytani: w co warto inwestować duże pieniądze? Trudno jednak pokusić się o jednoznaczną odpowiedź. Recesja, z jaką ma się do czynienia m.in. w Polsce, przyczynia się do tego, że podjęcie konkretnych decyzji musi zostać poprzedzone skrupulatną analizą wielu danych, które dotychczas nie były traktowane w kategoriach szczególnie istotnych.
Post gościnny autorstwa Pawła Nowaka.
Bieżąca sytuacja ekonomiczna jest wyjątkowa pod wieloma względami. Dla przykładu – obowiązują rekordowo niskie stopy procentowe, a różnego rodzaju inicjatywy państwowe mają za zadanie ograniczyć skutki wprowadzanych co jakiś czas lockdownów. W jaki zatem sposób ten stan rzeczy przekłada się na realia finansowe? Jak i gdzie dobrze zainwestować pieniądze? Wykonane przez specjalistów prognozy ukazują, że przynajmniej do końca roku Polacy będą obserwowali wzrost inwestycji w aktywa trwałe wskutek powiększającej się konsumpcji gospodarstw domowych. Co więcej, przewiduje się również większy udział w produkcji dóbr trwałego użytku. W tym, aby jak najlepiej zainwestować oszczędności, z pewnością pomoże doświadczenie. Umiejętność płynnego dostosowania się do realiów rynku, który zaledwie w ciągu 1,5 roku zmienił się w sposób diametralny, ma prawo okazać się wręcz kluczowa. Jak i w co zatem najlepiej zainwestować gotówkę w roku 2021?
W co najlepiej zainwestować?
Eksperci z sektora bankowego zwracają uwagę przede wszystkim na stopniowy wzrost inflacji konsumenckiej, który w dłuższej perspektywie przyczyni się do zmiany planów inwestorskich. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy ma być spodziewane odbicie światowego PKB o ponad 5% do końca roku. Wiele oczekiwań inwestycyjnych w 2021 będzie dotyczyło zarówno nieruchomości – co nie jest wielkim zaskoczeniem – jak i trendów dotyczących m.in. zdrowego trybu życia. Według analiz zyskają także osoby, które zdecydują się zainwestować pieniądze w metale przemysłowe i szlachetne oraz w przemysł chemiczny.
Działania inwestycyjne 2021 – co z branżą budowlaną?
Szeroko rozumiana branża budowlana w zasadzie od zawsze postrzegana była jako miejsce optymalne do bezpiecznego inwestowania oszczędności. Podobnie będzie w roku 2021, choć nie w sposób bezpośredni. Ufając przewidywaniom specjalistów, można przewidywać, że bardzo interesującym kierunkiem – oczywiście z ekonomicznego punktu widzenia – mogą okazać się firmy produkujące tzw. surowce bazowe. Prognozowany wzrost w największej mierze dotyczy budownictwa mieszkaniowego. Opisywana wyżej niebezpośredniość oznacza, że z punktu widzenia inwestora nie chodzi tutaj o kapitał przeznaczony na zakup nieruchomości, a ulokowany w przemyśle górniczym, hutniczym oraz chemicznym.
Ponadto do wytwarzania różnego rodzaju materiałów budowlanych wykorzystywane są również półprodukty. Spółki zajmujące się produkcją podstawowych komponentów uznaje się za niezwykle obiecujące. Branża budowlana pewnym sensie stanowi odpowiedź na pytanie dotyczące tego, jak zainwestować pieniądze, żeby zarobić. Niemniej maksymalizacja zysków będzie możliwa jedynie wtedy, gdy należycie zadba się o kwestie związane z rzetelnym i regularnym kontrolowaniem sytuacji na rynku.
Czy zainwestować w sektor bankowy?
W ciągu ostatnich kilku miesięcy banki zostały poddane sporej przecenie. Specjaliści przewidują przede wszystkim zaktywizowanie akcji kredytowej, a co za tym idzie – duży dochód odsetkowy całego sektora. Poza tym dostępny obecnie niski poziom oprocentowania kredytów stymuluje rozwój nawyków konsumenckich. Wiele osób dostrzegło komfort i bezpieczeństwo w nawet droższych zakupach popartych kapitałem pochodzącym właśnie z pożyczonych od banków środków.
Co z inwestycjami w ropę i złoto?
Według opinii analityków wszystko wskazuje na to, że surowce uznawane za strategiczne, czyli m.in. ropa oraz złoto, będą kontynuowały trend wzrostowy. Jeśli jednak chodzi o inwestowanie dużych pieniędzy, to z pewnością warto wziąć pod uwagę fakt, że podjęte działania powinny mieć charakter krótko- lub ewentualnie średnioterminowy.
Jak zainwestować pieniądze?
Pandemia wirusa wywołującego chorobę COVID-19 miała i wciąż ma charakter globalny. Z ekonomicznego punktu widzenia oznacza to, że skutki dla gospodarki światowej są nie tylko bardzo dotkliwe, ale przede wszystkim długoterminowe. Inwestowanie dużych pieniędzy nigdy nie należało do zadań łatwych. Tym bardziej teraz trzeba wykazać się ogromną odpowiedzialnością. Niektóre z branż zostały dotknięte w sposób szczególny. Mowa tutaj oczywiście o turystyce, gastronomii czy nawet szeroko rozumianej kulturze. Wydarzenia, do jakich doszło w ciągu kilkudziesięciu miesięcy, oczywiście nie sprawiły, że znany ludziom świat przestał istnieć. Przyczyniły się jednak do całkowitego przewartościowania wielu kwestii – w tym również tych bezpośrednio związanych z ekonomią. Jak, gdzie i w co zainwestować obecnie?
Rzetelna odpowiedź na tak postawione pytanie wymaga m.in. umiejętnego zrozumienia nowych mechanizmów dotyczących lokowania swoich oszczędności. Wiele osób zdało sobie również sprawę z tego, że ryzyko pojawienia się tzw. czynników niezależnych jest spore i w żadnym wypadku nie należy go bagatelizować. Przecież przed pojawieniem się wirusa nikt nie przewidywał tego, że większość państw na jakiś czas zamknie swoje granice, a wykorzystywane do ograniczenia skutków zarazy lockdowny niemal zahamują funkcjonowanie gospodarki. Rzeczywistość zmieniła się w sposób odczuwalny. Jednak nie oznacza to, że nie ma już w co zainwestować. W tym zakresie spore pole do popisu mają m.in. właściciele firm.
Co z funduszami inwestycyjnymi?
Z technicznego punktu widzenia fundusze inwestycyjne to jedno z najlepszych i jednocześnie najbardziej praktycznych rozwiązań dla wszystkich tych, którzy chcą inwestować oszczędności jak profesjonaliści, ale nie mają niezbędnego wykształcenia i doświadczenia. Sposób działania jest w tym przypadku dość prosty.
Specjaliści zbierają kapitał od swoich klientów, a następnie inwestują go dalej. Otrzymane w całym procesie zyski dzielone są między właściciela kapitału a jego funduszowego opiekuna. Warto jednak podkreślić, że nie jest to rozwiązanie doskonałe. Największy minus stanowi tutaj fakt, że zadaniem funduszy jest przede wszystkim inwestowanie pieniędzy, a nie nastawienie na generowanie możliwie najwyższych zysków.
Inwestycja w nieruchomości?
Jeśli dysponuje się większym kapitałem, na pewno warto zainteresować się rynkiem nieruchomości. Jest to bezpieczny sposób na inwestycje, który pozwala na uzyskać nie tylko stały, ale przede wszystkim długoterminowy zysk. Co bardzo ważne, wszyscy zainteresowani na ulokowanie swoich oszczędności właśnie w ten sposób mogą liczyć na szeroko zakrojoną pomoc doświadczonych pośredników, którzy pomogą podjąć optymalną decyzję.
Czy w 2021 warto zainwestować w walutę?
Kolejnym sposobem na zainwestowanie pieniędzy jest handel walutami. Można je kupić w banku, kantorze tradycyjnym oraz internetowym. To stosowane od dawna i sprawdzone rozwiązanie, które przy odpowiednim podejściu, przynosi oczekiwane rezultaty. Warto jednak wyraźnie podkreślić, że metoda ta przeznaczona jest dla osób bardzo cierpliwych, co bezpośrednio wynika z mechanizmów jej funkcjonowania. Chodzi o to, że niekiedy trzeba długo czekać, aż kurs waluty będzie na tyle wysoki, że jej sprzedaż stanie się całkowicie opłacalna.
Gdzie inwestować? Forex to globalny rynek walutowy. Doświadczeni inwestorzy zarabiają tu zarówno na wzrostach, jak i spadkach cen walut. Transakcji można dokonywać wyłącznie przez Internet poprzez specjalny stworzony w tym celu rachunek transakcyjny. Przy inwestowaniu oszczędności w ten sposób należy również wykazać się umiejętnościami strategicznymi, które pozwalają przewidzieć sytuację rynkową z odpowiednim wyprzedzeniem.
Post gościnny autorstwa Pawła Nowaka.